“Takimi me Shullazin dhe tritoli pas ikjes në Greqi”, zbardhet dëshmia e Jani Zakës

SHPËRNDAJE

ERALD DELIU/ Se fundi, në Gjykatën e Krimeve të Rënda u zhvillua seanca gjyqësore ndaj Emiljano Shullazit dhe grupit të tij, që akuzohen për veprën penale “shtrëngim për dhënie pasurie dhe grup të strukturuar kriminal”.

Emiljano Shullazi
Emiljano Shullazi

Në seancë u paraqit avokati i Ylvi Beqes, Roland Samarxhi, që ishte thirrur për të dëshmuar në procesin gjyqësor në lidhje me regjistrimin e ish-hotel “Vollgës” në Durrës. Avokati i Beqes ka refuzuar që të dëshmojë përpara Gjykatës, pasi sipas tij, ai vijonte të ishte avokat i dëshmitarit të mbrojtur.

Që në nisje të seancës, avokati i tha Gjykatës se ai mund të zgjidhte me të drejtë të refuzonte të dëshmonte në gjyq. “E vetmja gjë që dua të them është se unë kam kryer veprime të rregullta dhe ligjore. Jam i gatshëm të përgjigjem për çdo veprim timin”, tha Roland Samarxhi, ndërsa përsëriti se nuk donte të dëshmonte.

Mirëpo, avokati i Shullazit, Ravik Gurra, u shpreh se pyetjet e tyre ndaj dëshmitarit nuk ishin konfidenciale, por kishin karakter procedural. Më parë, Ylvi Beqja ka kërkuar që të mos merret parasysh në gjyq dëshmia e mëparshme e avokatit të tij, Samarxhi, pasi sipas tij, ajo është kryer nën presion.

KËRKESA PËR BEQEN

Po kështu, gjatë seancës se djeshme, avokatët mbrojtës rikërkuan që të administroheshin si prova në proces lëvizjen e Ylvi Beqes jashtë vendit, duke u bazuar në të dhënat e sistemit TIMS. Sipas mbrojtësve, këto të dhëna janë thelbësore dhe mund të zbulojnë mashtrimet sipas tyre, të Ylvi Beqes, të cilin e akuzojnë se ka dërguar para në Mal të Zi dhe në Itali.

Sipas avokatit Denion Bogdani, duke iu referuar dëshmisë së Beqes, ai ka takuar noteren Aida Spahiu në Aeroportin e Rinasit për aneksin e kontratës për dhurimin e ish-hotel “Vollgës”, por ky aneks sipas tij është bërë në datën 14 dhjetor 2014.

Sipas të dhënave të sistemit TIMS, në këtë periudhë Ylvi Beqja nuk ka dalë jashtë Shqipërisë nëpërmjet Rinasit, por lëvizjet e tij kanë qenë nga Porti i Durrësit drejt Malit të Zi. Kështu, sipas Bogdanit, Ylvi Beqaj ka gënjyer në dëshminë e dhënë në gjyq. Gjithashtu, avokati Vladimir Meçe kërkoi që të sillej si provë edhe letra që Ylvi Beqja i ka dërguar ishProkurorit të Përgjithshëm, Adriatik Llallës, kur në vitin 2016 i thoshte që të mos hetohej pronësia e ish-hotel “Vollgës”, por gjyqtarët e korruptuar. Kjo sipas tyre tregon se Ylvi Beqja nuk ka qenë i kërcënuar nga Shullazi dhe e gjitha ka qenë sajesë. Por këto u kundërshtuan nga Gjykata.

DËSHMIA E JANI ZAKËS

Në seancën e djeshme u lexua edhe dëshmia e biznesmenit Jani Zaka, i cili është larguar jashtë vendit dhe nuk gjendet nga autoritetet për të dëshmuar sërish në gjyq. Dëshmia që u lexua është ajo dhënë para Prokurorisë së Krimeve të Rënda.

“Disa kohë më parë kam blerë një garazh nga një person i quajtur Fatmir Sinanaj. Garazhi ka qenë i pahipotekuar dhe e kam blerë me kontratë porosie. Ndërkohë, në lidhje me këtë çështje më ka kërkuar takim Emiljano Shullazi, i cili më telefonoi për këtë punë. Më telefonoi dhe më tha që ishte Emiljano Shullazi dhe duhet të takoheshim për çështjen e garazhit. Atë ditë që më ka marrë në telefon unë nuk isha në Tiranë dhe i them që nuk mundem, por që takimin do ta bënim ditën tjetër.

Të nesërmen më telefonon një person tjetër që ishte Blerim Shullazi, kushëriri i Emiljanos. Pasi kontaktova me të, shkova ta takoja. Ai më tha se duhet të zgjidhja problemin që kisha me Fatmir Sinanajn në lidhje me garazhin që i kish mbajtur peng, por në fakt unë e kisha blerë atë dhe këtë ia thashë edhe atij.

Për të zgjidhur këtë problem, unë duhet të takoja të nesërmen Fatmir Sinanajn, por ky takim nuk u zhvillua asnjëherë, pasi unë u frikësova nga mënyra që më kontaktuan. Unë jam larguar për në Greqi sepse nuk doja të bëja këtë takim. Gjatë kësaj kohe ka ndodhur edhe një shpërthim pranë garazhit që kisha blerë”, ka thënë ai.

PANORAMA

 

Te lidhura

 

Artikulli paraprak"Shqiptari e qëlloi në gjoks", flet shoku i viktimës. Ja pse ndodhi sherri
Artikulli tjetërFOTO/ Njihej si punëtor ndërtimi, por ishte korrieri më i rëndësishëm i drogës. Si e pësoi shqiptari në Itali

S'KA KOMENTE

Comments are closed.