“Sulmi politik ndaj heronjve dhe dëshmoreve akt kriminal, asgjë mos të tolerohet”, reagimi i fortë i Braçes për festimet mbi 75 vjetorin e Çlirimit

| 17:21
SHPËRNDAJE

Heronjte

Në muajin Nëntor, politika shqiptare gjithmonë debaton për datën e “Çlirimit” dhe se si do të përkujtohen dëshmorët. Në prag të 75 vjetorit të Çlirimit, më 29 Nëntor, qeveria dhe pushteti vendor kanë vendosur në bulevardin kryesor të Tiranës, fotot e disa partizanëve për të përkujtuar luftës Nacional-Çlirimtare.

Por mes tyre, ka shumë emra që shkaktojnë indinjatë tek shtresa e të përndjekurve politikë në diktaturën.
Pikërisht për këto deklarata ka reaguar edhe zëvendëskryeministri, Erion Braçe. Ai ndërsa thotë se heronjtë nuk i krijoi qeveria, por lufta dhe rezitenca e shqiptarëve kundër pushtuesve.
Përmes një postimi në rrjetin social “Instagram” , Braçe thekson se sulmi që po bëhet për disa nga emrat që janë vlerësuar në bulevard në kuadër të 75-vjetorit të çlirimit nuk është gjë tjetër, por një akt i pastër kriminal dhe i pa tolerueshëm.
“Heronjtë i bëri lufta, jo qeveria! Nuk ka sot si ata! Kriminal, i pa tolerueshëm, sulmi mbi heronjtë e luftës antifashiste nacionalçlirimtare!
Lufta e ndyre kundër luftës, nuk e zhbën dot, nuk e tjetërson, e bëjnë të përjetshme heronjtë, drejtësia e vete luftës!” shkruan Braçe në fillim të komentit.

erjon brace

Postimi i plotë i Erjon Braçes:
HERONJTE I BERI LUFTA, JO QEVERIA! NUK KA SOT SI ATA! KRIMINAL, I PATOLERUESHEM, SULMI MBI HERONJTE E LUFTES ANTIFASHISTE NACIONALCLIRIMTARE!
LUFTA E NDYRE KUNDER LUFTES, NUK E ZHBEN DOT, NUK E TJETERSON, E BEJNE TE PERJETSHME HERONJTE, DEJTESIA E VETE LUFTES!
Qysh para se te vendosnim ne bulevardin #DESHMORETEKOMBIT, portretet e 99 #HeronjveTeLuftes, e kisha menduar reagimin, por kurre te tille-kriminal. Cmoj pafund opinionin e njerezve te ditur, racionale, mbeshtetur ne fakte, shkruar e folur keto dite.
I kam lexuar te gjithe dhe kam heshtur, per te degjuar edhe te tjere, perfshire sharlatanë e sharlatane qe “antikomunizmin” e kane biznes te madh, pa taksa e nga po bejne para shume, interesaxhinj te vegjel, te cilet, historine e dijen mbi te e perdorin per politiken e dites e perfitime banale, fare banale prej saj.
Reagimin e prisja jo prej asaj qe po ulerijne-“provokim i vogel”, “injorance e historianeve te qeverise”, por prej faktit se ata qe u bene fashiste gjate Luftes, kolaboracioniste me fashizmin e nazizmin ne qeveri e jo vetem-xhandarmeri etj, trashegimtare te tyre, kurre nuk kerkuan ndjese per zgjedhjen, aktet qe firmosen e vulosen, krimet qe urdheruan e kryen ne Lufte; Jane krenare per kete edhe sot! Por pertej kesaj, kurre nuk kisha menduar sulmin mbi Qemal Stafen dhe heronjte si ai!
Ndaj, sot dua te them disa gjera; E para, #Antifashizmi ishte dhe mbetet ne thelb te Perendimit, Evropes e Amerikes, si reagim popullor e me arme atekohe, si projekt politik bashkimi ne Evrope se pari, fill pas betejes me fashizmin dhe per ta crrenjosur perfundimisht;
Ndaj sot, BE e SHBA jane rreptesisht te ndjeshem kunder ekstremizmit, urrejtjes, diskriminimit, rracizmit, nacionalizmit, sovranizmit e populizmit qe mbeshtet ne to, neofashizmit e neonazizmit qe rikthehet fshehur nen to. Ne jemi si antifashiste ne Evrope; kjo u vendos 80 vite te shkuara me lufte, nga ata heronj-gra e burra, vajza e djem dhe, sot, detyrimi yne eshte te ndertojme funksionale e te qendrueshme, shoqerine e lire, te hapur, demokratike e tolerante, perfshirese, te drejte e te barabarte!
E dyta, nuk ka asnje lapsus apo provokim ne listen e heronjve….

Te lidhura

Subscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/

S'KA KOMENTE

Comments are closed.