Sulmi ndaj autobusit me nxënës, rritet në 50 numri i viktimave

SHPËRNDAJE

Rritet numri i viktimave nga sulmi në Jemen.

Të paktën 50 persona humbën jetën, ndërsa 77 të tjerë u plagosën si pasojë e një sulmi ajror kundër një autobusi në Jemen, njoftoi sot Komiteti Ndërkombëtar i Kryqit të Kuq.

jemeni

Trupat e 30 të vdekurve dhe 48 të plagosur, kryesisht fëmijë, janë dërguar në një spital vendas të mbështetur nga Kryqi i Kuq, shtoi organizata humanitare përmes një publikimi në Tëiter, duke cituar një zyrtar vendas.

Sulmi ajror u krye nga avionët e koalicionit të kryesuar nga Arabia Saudite në provincën Saada, në veri të Jemenit, pretenduan rebelët Houthi, të cilët luftojnë kundër koalicionit.

Shumica e të vrarëve ishin fëmijë nën 15 vjeç, deklaroi një zëdhënës i Ministrisë së Shëndetësisë, që kontrollohet nga grupi rebel.

Banorët vendas deklaruan se autobusi transportonte nxënës, të cilët po shkonin në një shkollë verore kur u goditën nga një raketë në Dahyan, një bastion i rebelëve pranë kufirit saudit.

 

Te lidhura

 

Artikulli paraprakTrajneri i Torpedos: Nuk mund t’i humbnim ato raste që krijuam, ja çfarë më pëlqeu te Kukësi
Artikulli tjetërDhëmbë të bardhë në kushte shtëpie? Ja çfarë të keni parasysh!

S'KA KOMENTE

Comments are closed.