Studimi britanik: Njerëzit që shkojnë me shumë partner të rrezikuar dyfish nga kanceri

| 18:12
SHPËRNDAJE

Njerëzit imoral kanë më shumë të ngjarë të marrin kancer në pleqëri, sipas një studimi.

24708286-7999725-image-a-8_1581618345715

Studiuesit zbuluan se të pasurit 10 ose më shumë partnerë seksual gjatë gjithë jetës pothuajse dyfishon rrezikun tek një grua për të zhvilluar kancer, ndërsa për burrat ky rrezik rritet me dy të tretat.

Një lidhje midis infeksioneve seksualisht të transmetueshme dhe kancereve – HPV, për shembull, dihet se rrit rrezikun e sëmundjeve në qafën e mitrës dhe shkaktar është organi gjenital mashkullor.

Dhe njerëzit që kishin marrëdhënie seksuale me më shumë partnerë gjithashtu kishin tendencë të pinin më shumë alkool dhe të pinin më shumë cigare, thanë shkencëtarët.

Gjetjet megjithatë, nuk janë arsye për të shmangur marrëdhëniet seksuale, shtuan ata dhe thanë që marrëdhënia seksuale sjell një sërë përfitimesh të shëndetit fizik dhe mendor të cilat tejkaluan rrezikun më afatgjatë.

Studiuesit nga “Anglia Ruskin University”, Cambridge,, grumbulluan të dhëna nga afro 6.000 burra dhe gra mbi moshën 50 vjeç.

Në mesin e burrave, ata që raportuan më shumë se 10 të dashur në jetën e tyre kishin një shans 69 për qind më të lartë për të pasur kancer, krahasuar me ata që kishin qëndruar në shtrat vetëm një ose asnjë.

Gratë që raportuan 10 ose më shumë partnerë seksual u zbuluan se ishin 91 përqind më shumë të ngjarë të ishin diagnostikuar me kancer.

Vetëm 486 burra (19 përqind) dhe 239 gra (7.5 përqind) pranuan se kishin bërë seks me 10 ose më shumë njerëz.

Dr Lee Smith, ekspert i Universitetit dhe autori i studimit, i tha MailOnline: “Në të vërtetë, një numër më i lartë i partnerëve seksual nënkupton një ekspozim më të madh potencial ndaj IST. Është interesante që rreziku është më i lartë tek gratë kur krahasohet me burrat.

Kjo mund të jetë për shkak se lidhja midis disa IST dhe kancerit është më e fortë te gratë, të tilla si HPV (papillomavirus njerëzor) dhe kanceri i qafës së mitrës në krahasim me HPV dhe kancerin e penisit.”

Te lidhura

Subscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/

S'KA KOMENTE

Comments are closed.