Strehimi i afganëve në Shqipëri, Petrit Vasili: Rama bën monologje të lobuara propagandistike me zero transparencë

Aug 21, 2021 | 13:38
SHPËRNDAJE

auto_Petrit-Vasili-11543923602-e1543925347225-1-1-1-1

Nënkryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Petrit Vasili thotë se kryeministri Edi Rama nuk po bën transparencë për numrin e shtetasve afganë që pritet të strehohen në Shqipëri, vendin se ku apo se kush do i mbulojë shpenzimet për ta.

Në një postim në rrjetet sociale ai shkruan se sot “numri i afganeve qe do te vijne ne Shqiperi, gjithmone sipas mediave, sepse trasparenca qeveritare eshte zero, leviz nga disa qindra, ne mijra e deri ne dhjetra mijra”.

“Cdo shtet europian ka adaptuar qendrimet e tij dhe secili shtet ka bere te qarte hapur dhe publikisht se cfare do te beje, sa afgane do te marre, si mbulohen shpenzimet per ta, ku do te vendosen si dhe te ardhmen e tyre ne secilin vend.
Edi Rama eshte i vetmi kryeminister, qe deri me tani ben vetem monologje te lobuara propagandistike me zero trasparence per problemet me afganet”, shkruan Vasili.

POSTIMI I PLOTE I PETRIT VASILIT

Trasparence deri ne fund per afganet, po sakrifikojne shqiptaret dhe jo Rama!
Askush sot nuk ka dilema lidhur me keqardhjen per ate, qe po ndodh ne Afganistan.

Ne Afganistan e keqja talibane precipitoi rrufeshem dhe gjithshka peshon ne kurriz te mbi 33 milion afganeve te mberthyer nen nje regjim obskurantist dhe teper te eger.
Tashme preokupimi nderkombetar per cfare ndodhi eshte i dukshem e bashke me te edhe qendrimi i cdo shteti lidhur me problemet humanitare, qe kane te bejne me evakuimin e disa mijra afganeve.

Cdo shtet europian ka adaptuar qendrimet e tij dhe secili shtet ka bere te qarte hapur dhe publikisht se cfare do te beje, sa afgane do te marre, si mbulohen shpenzimet per ta, ku do te vendosen si dhe te ardhmen e tyre ne secilin vend.

Edi Rama eshte i vetmi kryeminister, qe deri me tani ben vetem monologje te lobuara propagandistike me zero trasparence per problemet me afganet.

Shqiperia nuk eshte dhe nuk do te jete kurre prone e Edi Rames dhe nuk mund te jete pre e abuzimit te tij politik per hallet e tij politike te dites.

Sot numri i afganeve qe do te vijne ne Shqiperi, gjithmone sipas mediave, sepse trasparenca qeveritare eshte zero, leviz nga disa qindra, ne mijra e deri ne dhjetra mijra.

Trasparenca ndaj shqiptareve eshte detyrim absolut dhe i pakapercyeshem per Ramen, sepse pergjegjesite per mbajtjen e tyre jane ne kurriz te tyre nga cdo pikpamje qofte sa i takon sigurise, ashtu edhe implikimeve sociale dhe ekonomike.

Shqiptaret vete perballen me mungesa tragjike, qe i bejne te largohen me mijra nga Shqiperia sepse qeverisja nuk ofron asgje per ta dhe familjet e tyre mendo me tej per afganet…!

Edi Rama duket qarte qe ka frike nga trasparenca ndaj krijon zhurma propagandistike me monologje mediatike dhe deklarata te amplifikuara mediatikisht.

Mungesa e trasparences fsheh vetem qellime te errta te interesit personal politik te Rames dhe nuk ka aspak te beje as me besen dhe as me solidaritetin e shqiptareve.

Nuk kane pritur shqiptaret Ramen per te treguar veten.

Mjafton ajo qe shqiptaret bene per vellezerit nga Kosova dhe qe mbetet nje shembull boteror sakrifice dhe humanizmi te pashoq.

Per kerkimin e kesaj trasparence nuk do te kete asnje leshim sot e ne vazhdim.

Edi Rama ka te drejte te mos beje trasparence per punet e shtepise dhe te familjes se tij, por jo te Shqiperise dhe shqiptareve, qe nuk kane qene dhe s’do jene kurre prona e tij.

Trasparence deri ne fund dhe pa asnje leshim lidhur me ardhjen e afganeve ne Shqiperi.

Solidaritet me afganet po, manipulime per qellime pushteti te Edi Rames jo.

Sakrificen e shqiptareve nuk mund ta pervetesoje dhe manipuloje dot kurre Edi Rama.

Po sakrifikojne shqiptaret dhe jo Edi Rama!

© Panorama.al

Te lidhura