Zyrtare/ FIFA i bën “dalje” Mesit, ja tre kandidatët për “Lojtarin më të mirë të vitit”

Panorama Sport | Gazeta me e madhe sportive ne vend

Postuar: Shtator 3, 2018 | 15:20

Zyrtare/ FIFA i bën “dalje” Mesit, ja tre kandidatët për “Lojtarin më të mirë të vitit”

Janë publikuar kandidatët zyrtar për fituesin e “Lojtarit më të mirë të vitit” nga Qeveria Botërore e Futbollit, FIFA. Ndoshta do të jetë një treshe e cila do të ngjallë debat nga për disa fansa të futbollit. Dhe kjo për shkak se FIFA ka lënë jashtë podiumit yllin e Barcelonës Lionel Mesi.

_103099625_modric_ronaldo_salah2_getty

Tre kandidatët kryesorë për ta fituar këtë çmim janë Ronaldo, Salah dhe Luka Modriç, të njëjtët që ishin edhe kandidatë për lojtarin më të mirë, por në UEFA. Ndërsa si më favorit për këtë çmim duket Luka Modriç i cili në Botëror arriti të fitonte Topin e Artë të kompeticionit në Rusi.

Çmime të tjera:

“Trajneri më i mirë i vitit”: Hugo Loris (Totenhem Hotspur), Tibo Kurtua (Çelsi/Real Madrid*, Kasper Shmaikel (Leister Siti)

“Portieri më i mirë i vitit”: Zinedin Zidan (Real Madrid), Didier Deshamps (Franca), Zlatko Daliç (Kroacia)

www.minuta90.com