Vota pro Marokut në FIFA, Sali Berisha: Shqipëria kundër SHBA, akt i shëmtuar antiamerikan

Panorama Sport | Gazeta me e shitur sportive ne vend

Postuar: Qershor 13, 2018 | 22:49

Vota pro Marokut në FIFA, Sali Berisha: Shqipëria kundër SHBA, akt i shëmtuar antiamerikan

U mbajt sot në Rusi kongresi i FIFA-s, ku u vendos me votë që Botërori i 2026 të zhvillohen në 3 shtete, SHBA, Kanada dhe Meksikë. Propozimi nga Amerika e Veriut arriti të siguronte 134 vota, kundrejt 65 votave në favor të shtetit afrikan afrikan.

berisha-2

Mes 2 kandidaturave, Shqipëria votoi për Markun, që të ishte ai organizuesi i Botërorit të vitit 2026, por me sa duket vota e Shqipërisë ka shkuar dëm.

35145203_1023295221164718_8889920538453999616_n

Per kete ka reaguar edhe ish kryeministri Sali Berisha, i cili ne rrjetet sociale shkruan:

“Nje akt tjeter i shemtuar antiamerikan i Norieges! Shqiperia me urdher te Edvinit voton per Marokun dhe kunder SHBA, Kanada e Meksikes per zhvillimin e kampionatit te ardhshem te futbollit! sb “Doktor, shife si Shqiperia tradhetoi Ameriken edhe ne FIFA”


www.minuta90.com