Vila: Teuta, gjithçka për të kapur Europën. Ndaj Skënderbeut dy episodet…

Panorama Sport | Lajmet e fundit nga bota e sportit

Postuar: Shkurt 24, 2020 | 14:56

FB Kategoria Superiore Lajmi i fundit LAJMI KRYESOR Teuta

Vila: Teuta, gjithçka për të kapur Europën. Ndaj Skënderbeut dy episodet…

Kapiteni i Teutës, Emiljano Vila, në një intervistë për “Panorama Sport” pas ndeshjes së humbur ndaj Skënderbeut në Korçë, është shprehur se Teuta duhet të ishte më e qetë dhe t’i shfrytëzonte më mirë rastet e krijuara. Ai foli edhe për dy rastet e diskutueshme në këtë ndeshje, ndërkohë beson se Teuta i ka mundësitë ta mundë Kukësin dhe të synojë të ngjitet sa më lart në renditje.

emiljano vila teuta

Çfarë ka ngelur nga ai sukses me Vllazninë për ju? 

Pas fitores me Vllazninë, e dinim që kjo ndeshje do të ishte e vështirë nga çdo aspekt. Pavarësisht kësaj humbjeje, do të vazhdojmë të tentojmë në kampionat deri në momentin e fundit. Skënderbeu na goditi me lojën nga krahët dhe u tregua cinik me rastet që pati.

Keni dy ndeshje vendimtare ndaj Kukësit dhe Partizanit.

Nuk mund ta them këtë, pasi kampionati ka edhe një fazë. Shpresoj t’i fitojmë të gjitha ndeshjet. Ka edhe ndeshje që humbim apo barazojmë. Nëse fitojmë ndaj Kukësit, gjërat ndryshojnë. Na presin sfida të forta, kjo nuk diskutohet. Duhet të punojmë shumë për menaxhimin e rezultateve dhe lojës. E them këtë pasi kemi shënuar shpeshherë të parët, por nuk kemi ditur ta menaxhojmë. Tani duhet të ndryshojmë diçka në këtë aspekt dhe t’i shohim gjërat disi më ndryshe.

 

A konsideroheni si favorit ndaj Kukësit? 

Nuk shihemi si favoritë, është një ndeshje e radhës. Nuk ka asnjë favorit, pasi është një ndeshje e vështirë. Duhet të japim 100% në fushën e lojës. Momente të diskutueshme për Teutën ndaj Skënderbeut… Janë dy momente që mund të ndryshonin ndeshje, një gol i anuluar apo dhe penalltia që i mohuan Çyrbes, tani që po flasim nuk ka më vlerë.

emiliano vila

Në ndeshjen e fazës së dytë u mundët thellë 4-1…

Ne gjithmonë merremi me ekipin tonë, do të luajmë një ndeshje ku do të japim maksimumin. Nuk duhet të merremi me atë që ka ndodhur në fazën e dytë, pasi tashmë jemi në fazën e tretë.

A kanë ndryshuar objektivat e Teutës? 

Teuta luan në dy frontet. Kemi luajtur vetëm 5 ndeshje nga faza e tretë, matematikisht nuk ka ndryshuar asgjë. Na duhet vazhdimësi dhe t’i marrim ndeshjet hap pas hapi. Duhet të rritemi si ekip, pasi është me rëndësi të fitojmë dhe të kemi një objektiv tjetër: që është ngjitja sipër, në zonën Euro.

A e synoni edhe Kupën për të shkuar më shpejt në Europë?

Varet se si do të jetë ecuria, më shumë jemi fokusuar te kampionati dhe më pas te Kupa, pasi ka një tjetër specifikë në Kupë. Do të bëjmë çdo gjë për të fituar ndeshjen, ndaj Vllaznisë më pas të shikojmë.

 Zamir Qypi
Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama Sport" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA SPORT: https://www.facebook.com/groups/sportionline/

www.minuta90.com