VIDEO/ Rusisë i mjafton goli i Mirançukut, Finlanda ndalet nga… VAR-i

Postuar: Qershor 16, 2021 | 22:01

Mjafton goli i Mirançuk për Rusinë, për të marrë tri pikët e para në EURO 2020.

GAZPROM ARENA

Kombëtarja ruse ka mposhtur me rezultatin 0-1 kombëtaren e Finlandës në stadiumin “Gazprom Arena” të Shën Pjetërburgut.

Ndeshja u hap menjëherë vrullshëm ku në minutën e 4′ kombëtarja finlandeze realizon, por VAR-I i anulon golin Pohjanpalos. Rusët kaluan në avantazh në fundin e pjesës së pare në minutën e 45+2′ ku Mirançuk me disa kombinime me Dzjuban realizon mjeshtërisht në trekëndësh duke kaluar përpara kombëtaren e tij.

Rusia merr tre pikë të arta për kualifikimin e mundshëm nga grupet e EURO 2020, ndërsa Finlanda pëson disfatën e pare pas suksesit në ndeshjen e pare ndaj Danimarkës.

Në Grupin B bëhet një luftë e forte për kualifikim ku deri më tani pa u luajtur sfida Danimarkë-Belgjikë, janë tre kombëtare në kuotën e 3 pikëve, Belgjika, Finlanda dhe së fundmi dhe Rusia.

FT| FINLANDË 0-1 RUSI

Mirançuk 45+2′

KOMENTI LIVE –

PËRFUNDON SFIDA!

90′ Arbitri i katërt akordon 5 minuta shtesë!

87′ Zobnin me anë të një goditje fluturimthi në zonë nuk ka mundur dot të dyfishojë dhe t’i vendosë kapakun këtij takimi.

77′ Rusia po mundohet të administrojë rezultatin duke bërë qarkullim të topit në mesfushë.

65′ Zhemaletdinov ka humbur një mundësi të artë shënimi teksa me një aksion të shpejtë goditja e tij përfundon fare pranë shtyllës.

61′ Aleksandër Golovin rrezikshëm teksa me anë të një aksioni të shpejtë godet, por topi përfundon jashtë.

49′ Puki ka patur një rast të artë për të shënuar ku përballë portierit u munduar të godasë, por mbrojtësi rus Divev e ka kapur atë top në momentin e fundit duke e dërguar në goditje këndi.

46′ Nis pjesa e dytë!

PËRFUNDON PJESA E PARË!

45+2′ GOOOOOL RUSIA 0-1! Mirançuk me disa kombinime me Dzjuban ka realizuar mjeshtërisht me anë të një goditje brenda zones duke përfunduar në trekëndësh të portës!

45′ Arbitri i katërt akordon 6 minuta shtesë!

36′ Rast i artë i humbur nga Karavev ku në një metër nga porta nukn e shtyn dot për ta zhbllokuar këtë sfidë.

29′ Përsëri Dzjuba nuk arrin të godasë me kokë ku mbrojtësit finlandezë e largojnë topin nga zona.

22′ Dzjuba nuk arrin të godasë portën ku nuk e kontrrollon mirë topin në vetëm dy metra larg saj.

18′ Rusët kanë marrë në dorë lojën ku po mundohen të shtyjnë përpara për të shënuar golin e parë.

4′ Finlandezët në gol menjëherë me anë të Pohjanpalos, por VAR-i i prish festën nordikëve

FORMACIONET ZYRTARE –

FINLANDË – (3-5-2): Hradeçki; Toivio, Arajuri, O’Shegnesi; Raitala, Shyler, Kamara, Lod, Uronen; Pohjanpalo, Puki. Trajner: Marku Kanerva.

RUSI – (4-3-3): Safonov; Mario Fernandesh, Divev, Dzhikija, Kuzjaev; Zobnin, Barinov, Ozdoev; Mirançuk, Dzjuba, Golovin. Trajner: Stanislav Çerçesov.