VIDEO / Jo vetëm djali i Rudi Vatës, një tjetër shqiptar shkëlqen me supergol me Irlandën

Panorama Sport | Lajmet e fundit nga sporti

Postuar: Tetor 13, 2021 | 18:29


VIDEO / Jo vetëm djali i Rudi Vatës, një tjetër shqiptar shkëlqen me supergol me Irlandën

Përfaqësuesja e Irlandës U17 ka arritur të kualifikohet në raundin elitë të Europianit të kësaj grupmoshe falë kontributit të futbollistëve shqiptarë. Në radhët e irlandezëve nuk është vetëm Roko Vata, djali i ish-kapitenit të kombëtares shqiptare, ai i cili ka veshur fanellën e kësaj përfaqësueseje, por edhe dy emra të tjerë.

ferizaj vata

Kevin Zefi është një prej këtyre lojtarëve të cilët kanë spikatur që në moshë të re me përfaqësueset e Irlandës dhe luan rregullisht me ekipin U17 prej dy vitesh. Ndërkohë, pjesë e ekipit është edhe Justin Ferizaj, i cili në takimin e sotëm kundër Polonisë ka lënë shenjën e tij në ndeshje, duke shënuar një supergol në barazimin 2-2.

Në minutën e 81-të të ndeshjes, Ferizaj ka ekzekutuar në mënyrë mjeshtërore një goditje dënimi, duke çuar sferën në rrjetë për të vulosur barazimin që i siguroi vendin e parë në grup Irlandës.

Ai kishte shënuar gol e dhënë asist edhe në ndeshjen e parë në grup të fituar ndaj Andorrës me shifrat 5-0, duke dhënë një kontribut të rëndësishëm për ekipin e tij që kaloi kësisoj në fazën tjetër të turneut.

Federata Shqiptare e Futbollit nuk është prononcuar ende zyrtarisht rreth këtyre tre futbollistëve, nëse ata janë thirrur në grumbullimet dhe nëse kanë refuzuar apo jo ftesat e mundshme që u janë bërë.

PANORAMASPORT.AL


Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama Sport" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA SPORT: https://www.facebook.com/groups/sportionline/