VIDEO / Ibra shënon në të dy portat, Milani fiton me vuajtje edhe me dy lojtarë më shumë

Postuar: Tetor 23, 2021 | 22:39

Milani ka fituar sot me shifrat 4-2 një ndeshje të komplikuar ndaj Bolonjës duke u kthyer në kreun e  Serisë A.

BOLONJA MILAN

Ndeshja u duk në fillim se do të ishte e thjeshtë për skuadrën e drejtuar nga Stefano Pioli, që kaloi në avantazh me Rafael Leaon dhe pastaj pa Soumauro të ndëshkohej me të kuq duke lënë me 10 lojtarë ekipin e  Bolonjës pas vetëm 20 minutash lojë. Kalabria shënoi edhe golin e dytë në pjesën e parë dhe gjithçka po dukej se po shkonte ashtu siç dëshironte Milani.

Por në pjesën e dytë gjithçka ndryshoi brenda pak minutash. Ibrahimoviç bëri golashënuesin në portën e gabuar duke shkurtuar diferencën, ndërsa më pas ishte Barrou i cili barazoi shifrat pas një përgjumje të mbrojtjes së Milanit.

Më pas e kishte radhën Soriano të ndëshkohej me të kuq nga Bolonja, duke lënë ekipin e tij në minutat e fundit me 10 lojtarë. Por Milani nuk dukej në gjendje të çante mbrojtjen e ngjeshur të Bolonjës, e cila kishte edhe rastet e veta me kundërsulme.

Situatën e zgjidhi në fund një gjuajtje nga jashtë zonës e Benaser, ndërsa vulën ndeshjes ia vendosi Ibrahimoviç me një goditje perfektë, duke shënuar këtë radhë në portën e duhur për rezultatin 4-2 që ngjit Milanin përkohësisht në kreun e Serisë A.

BOLONJA-MILAN 2-4
49′ (ag) Ibrahimoviç, 52′ Barrou / 17′ Rafael Leao, 35′ Kalabria, 84′ Benaser, 90′ Ibrahimoviç
KK: 20′ Soumaoro, 58′ Soriano