VIDEO/ Holandezi Vershtapen triumfon në Çmimin e Madh të Austrisë, Lando Norris mahnit Hamiltonin dhe e lë jashtë podiumit

Panorama Sport | Lajmet e fundit nga sporti

Postuar: Korrik 4, 2021 | 16:59


VIDEO/ Holandezi Vershtapen triumfon në Çmimin e Madh të Austrisë, Lando Norris mahnit Hamiltonin dhe e lë jashtë podiumit

Tjetër dëshmi force! Piloti i Red Bullit, Mar Vershtapen arriti të triumfonte në pistën e Zetlveg të Austrisë, duke lënë pas Valteri Botasin e Mercedesit dhe Lando Norrisin e MekLaren.

Max

Piloti holandez arriti të domininonte në 71 xhirot e Çmimit të Madh të Austrisë, teksa ashtë podiumit mbeti Luis Hemilton, i cili u rendit në vendin e katërt. Piloti britanik mbeti i mahnitur nga Norris i Mek Laren, që zhvilloi një garë të jashtëzakonshme duke i lënë targën një kampioni bote si Hamilton. Ndërkohë që Ferrari ka marrë vendin e pestë me Saniz dhe të tetin me LeKlerk.

Falë kësaj fitore, Vershtapen, nis shkëputjen ndaj Hamilton, duke kryesuar në renditjen e përgjithshme me +32 pikë më shumë se britaniku.

F1: RENDITJA PËRFUNDIMTARE E GARËS SË AUSTRISË:

 1. Max Verstappen (Red Bull)
 2. Valtteri Bottas (Mercedes) +17 “973
 3. Lando Norris (McLaren) +20″ 019
 4. Lewis Hamilton (Mercedes) +46 “452
 5. Carlos Sainz (Ferrari) +57 “144
 6. Sergio Perez (Red Bull) +57″ 915
 7. Daniel Ricciardo (McLaren) + 1’00 “395
 8. Charles Leclerc (Ferrari) + 1’01” 195
 9. Pierre Gasly (AlphaTauri) +1 ‘ 01 ”844
 10. Fernando Alonso (Alpine) +1 xhiro
 11. George Russell (Ëilliams) +1 xhiro
 12. Yuki Tsunoda (AlphaTauri) +1 xhiro
 13. Lance Stroll (Aston Martin) +1 xhiro
 14. Antonio Giovinazzi (Alfa Romeo) +1 xhiro
 15. Nicholas Latifi (Williams) +1 xhiro
 16. Kimi Raikkonen (Alfa Romeo) +1 xhiro
 17. Sebastian Vettel (Aston Martin) +1 xhiro
 18. Mick Schumacher (Haas) +2 xhiro
 19. Nikita Mazepin (Haas) +2 xhiro
 20. Esteban Ocon (Alpine) rit.

 

F1: RENDITJA E PËRGJITHSHME E PILOTËVE PAS GARËS TË AUSTRISË- 

 1. Max Verstappen (Red Bull) 182 pikë
 2. Leëis Hamilton (Mercedes) 150
 3. Sergio Perez (Red Bull) 104
 4. Lando Norris (McLaren) 101
 5. Valtteri Bottas (Mercedes) 92
 6. Charles Leclerc (Ferrari) 62
 7. Carlos Sainz (Ferrari) 60
 8. Daniel Ricciardo (McLaren) 40
 9. Pierre Gasly (AlphaTauri) 39
 10. Sebastian Vettel (Aston Martin) 30
 11. Fernando Alonso (Alpine) 20
 12. Lance Stroll (Aston Martin) 14
 13. Esteban Ocon (Alpine) 12
 14. Yuki Tsunoda (AlphaTauri) 9
 15. Kimi Raikkonen (Alfa Romeo) 1
 16. Antonio Giovinazzi (Alfa Romeo) 1
 17. George Russell (Williams) 0
 18. Mick Schumacher (Haas) 0
 19. Nikita Mazepin (Haas) 0
 20. Nicholas Latifi (Williams) 0.

PANORAMASPORT.AL


Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama Sport" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA SPORT: https://www.facebook.com/groups/sportionline/