VIDEO/ Franca harron si fitohet, Kroacia merr tre pikët në Kophenagen. Mësoni rezultatet dhe renditjet e sfidave të mbrëmjes

Panorama Sport | Lajmet e fundit nga sporti

Postuar: Qershor 10, 2022 | 22:49


VIDEO/ Franca harron si fitohet, Kroacia merr tre pikët në Kophenagen. Mësoni rezultatet dhe renditjet e sfidave të mbrëmjes

Liga e Kombeve mbylli një tjetër mbrëmje, ku sërish surprizat nuk kishin fund, ku dhe Kombëtarja shqiptare doli pa pikë në sfidën përballë Izraelit në shtëpi.

liga e kombeve

Kampionët në fuqi të Francës sërish dalin pa fitore, kësaj radhe në transfertën përballë Austrisë. Në Ligën A, Grupi 1, “Gjelat” renditen në vendin e fundit me vetëm dy pikë. Në sfidën tjetër të këtij grupi, Danimarka humbi në shtëpi përballë Kroacisë me rezultat minimal.

Në Ligën C, Kazakistani vazhdon të kryesojë Grupin 3, pas barazimit 1-1 me Bjellorusinë, ndërsa Sllovakia mposhti me rezultatin 0-1 Azerbajxhanin në sfidën e luajtur në orën 18:00.

Në Ligën D, Grupi 1, Andorra mundi në shtëpi Lihtenshteinin, ndërsa Letonia kryeson me pikë të plota pasi mposhti Moldavinë, edhe kjo e luajtur në orën 18:00.

REZULTATET:

LIGA A – GRUPI 1

AUSTRI 1–1 FRANCË

Veiman 37′ / Mbape 83′

-GOLI I MBAPE

-GOLI I VEIMAN

DANIMARKË 0–1 KROACI

Pasaliç 70′

-GOLI I PASALIÇ

a

LIGA B – GRUPI 2

SHQIPËRI 1–2 IZRAEL

Broja (P) 45+2′ / Solomon 57′, 73′

-GOLI I DYTË I SOLOMON

-GOLI I PARË SOLOMON

 -GOLI I BROJËS

b

LIGA C – GRUPI 3

BJELLORUSI 1–1 KAZAKISTAN

Malkeviç 84′ / Ajmbetov 13′

AZERBAJXHAN 0–1 SLLOVAKI

Vais 81’

 

c

LIGA D – GRUPI 1

ANDORRA 2–1 LIHTENSHTEIN

Alaez (P) 78′, Rubio 82′ / Meier 90+3′

MOLDAVI 2–4 LETONI

Nikolaesku (P) 5’, Motpan 64’ / Gutkovskis 19’, 60’, Ikaunieks 26’, 75’

d

FORMACIONET ZYRTARE:

LIGA A – GRUPI 1

AUSTRI – FRANCË

aus - fra

DANIMARKË – KROACI

den - kro

LIGA B – GRUPI 2

SHQIPËRI – IZRAEL

shqiperi - izrael

LIGA C – GRUPI 3

BJELLORUSI – KAZAKISTAN

bel -kaz

LIGA D – GRUPI 1

ANDORRA – LIHTENSHTEIN

and - lih

PANORAMASPORT.AL