VIDEO/ Fitore e artë për Europën, Luftëtari mund Laçin dhe e parakalon në renditje

Postuar: Prill 14, 2018 | 17:02

Luftëtari mori një tre pikësh me shumë vlera përballë Laçit, një ekipi direkt për luftën për një vend në Europë. Gjirokastritët fituan në shtëpi përballë kurbinasve, me rezultatin 2-1. Në pjesën e parë, bluzinjtë ishin totalisht dominues, me sulmuesit që provonin herë pas here, por gjetën golin vetëm në minutën e 44-të me Bregun.

gajkask

Me fillimin e të dytës, ishte Shkurtaj që dyfishoi me një penallti që e fitoi po vetë. Pak minuta më pas, një goditje e Sefgjinit u devijua nga Liçaj, që për fatin e keq të portierit grek Athanasopulos përfundoi në rrjetë. Deri në fund, Laçi provoi sërish në sulm, për të gjetur golin e dytë dhe të barazimit, por pa sukses. Kështu, ekip i Likës merr një fitore të artë në përmbushjen e objektivave që ka këtë sezon.

LIVE | Luftëtari-Laçi 2-1

Gol: Bregu 44′, Shkurtaj 62′ / Liçaj aut. 66′

KOMENTI

90′ 5 minuta shtesë.

83’ Bregu gjithashtu largohet nga loja i dëmtuar, futet Lamçja.

76’ Dëmtim për Rrocën, largohet nga fusha e lojës. Futet Minga.

74’ Shkurtaj shërben mjaft mirë për Rrocën, por goditja e këtij të fundit grushtohet nga Vata.

73’ Abazaj shpërthen në krahun e djathtë, por në momentin e fundit që gjendet pranë goditjes, e lëshon topin nga këmbt më shumë se sa duhet.

68’ Zëvendësimi i parë tek Laçi. Lushkja zë vendin e Lulajt.

66’ Kurbinasit gjejnë golin e parë, që në fakt është një dhuratë e Liccajt, që shënon autogol.

62’ Karton i verdhë për portierin Vata të Laçit, që shkakton një 11-metërsh. Shkurtaj kthen në gol penalltinë që e fitoi po vetë.

59’ Shtubina nis një top për Kallakun, ky i fundit godet, por topi përplaset vetëm për traversë.

46′ Nis pjesa e dytë.

Mbyllet pjesa e parë. Luftëtari-Laçi 1-0

44’ GOOOL Bregu shënon pas një topi të bukur nga Abazaj.

24’ Përsëri Abazaj, që lëviz mirë nga krahu i djathtë, por në moment e krosimit në zonë topi shkon mbi traun e portës.

17’ Abazaj godet nga goditja e dënimit, por Vata çon topin në traversë.

15’ Luftëtari gjen golin, por është arbitri ai që anulon golin për pozicion jashtë loje për Shkurtajn.

9’ Uzuni e Rexhinaldo nisen bukur, por sulmuesi nga Mozambiku gabon me goditjen e tij prej jashtë zone.

FORMACIONET

Luftëtari: Athanasopulos, Xhekson, Rapa, Jakovleviç, Liçaj, Aleksi, Aurelio, Bregu, Rroca, Abazaj, Shkurtaj.

Laçi: Vata, Sefgjini, Qaqi, Gjoni, Shtubina, Jonuzi, Lulaj, Uzuni, Kallaku, Nika, Rexhinaldo.