VIDEO/ Finale e çmendur në Melburn, Rafa Nadal shpallet kampion në “Australian Open”

Panorama Sport | Lajmet e fundit nga sporti

Postuar: Janar 30, 2022 | 15:30


VIDEO/ Finale e çmendur në Melburn, Rafa Nadal shpallet kampion në “Australian Open”

Rafael Nadal është kampioni i ri i “Australian Open” pas një përballje të çmendur në Melburn kundër Danil Medvedev.

nadal

Sfida nisi me një vrull të madh nga rusi i cili fitoi dy setet e para me shifrat: 2-6, 6-7. Atëherë kur të gjithë mendonin se Medvedev do të shpallej kampion dhe do të merrte kreun e renditjes në ATP, Nadal mendoi të kundërtën.

Një kthesë e çmendur erdhi nga spanjolli, i cili arriti të fitonte tre setet e mbetura me shifrat: 6-4, 6-4, 7-5. Një fitore që as vetë Nadal nuk mundi ta besonte.

Më këtë fitore, 35-vjeçari, arrin në 21 tituj Grand Slam në karrierën e tij.

 

PANORAMASPORT.AL