“Unë isha mesfushor dhe shënoja më shumë se Dibala”, Platini: Ai është si Maradona

Panorama Sport | Lajmet e fundit nga bota e sportit

Postuar: Korrik 15, 2020 | 12:00


“Unë isha mesfushor dhe shënoja më shumë se Dibala”, Platini: Ai është si Maradona

Ish-presidenti i UEFA-s foli me superlativa për yllin e Juventusit Paulo Dibala.

27 Jun 1984: Portrait of Michel Platini of France before the European Championship final against Spain at Parc des Princes in Paris. France won the match 2-0. Mandatory Credit: Allsport UK /Allsport
Teksa argjentinasi i barazon sot numrin e ndeshjeve me fanelën bardhezi të ish-kampionit francez, Platini e krahasoi Dibalën me ish-sulmuesin e famshëm italo-argjentinas Omar Sivorin, ndërsa shtoi se Dibala i ka driblimet “maradoneske”, të njëjtat me ato të ikonës së futbollit Diego Armando Maradona.
DIBALA
“Kur e shikoj si luan më pëlqen shumë, sepse bën gjëra të bukura. Vrapon, driblon. Unë jam Platini, Dibala është si Sivori. Ai mund të luajë kudo në fushë, vrapn shumë, por përsëri mbetet një sulmues. Ai shënon shumë gola. Unë kam qenë mesfushor që shënoja shumë, më shumë sesa ai. Nëse ai qëndron, është diçka e mirë për Juventusin. Ai është maradonesk në lojë”, deklaroi ish-fituesi i 4 “Topave të Artë” me Juventusin.
Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama Sport" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA SPORT: https://www.facebook.com/groups/sportionline/

www.minuta90.com