UEFA mesazh të fortë për Shqipërinë: Zero tolerancë nëse ndërhyn politika!

Panorama Sport | Gazeta me e madhe sportive ne vend

Postuar: Janar 17, 2018 | 15:12

UEFA mesazh të fortë për Shqipërinë: Zero tolerancë nëse ndërhyn politika!

Nëpërmjet drejtorit të komunikimit, UEFA ka sqaruar zyrtarisht qëndrimin e saj në lidhje me zgjedhjet për kreun e FSHF që do të mbahen në 7 shkurt, duke dhënë një mesazh të fortë për Shqipërinë.

pINTO

Pedro Pinto ka folur në një intervistë për “Top Channel” rreth asaj që do të ndodhë me fushatën e kandidatëve në Shqipëri, qëndrimin e tyre për ndikim politik dhe për atë çfarë duhet të ndodhë në vazhdim.

Pinto foli në emër të presidentit të UEFA-s, Aleksandër Ceferin dhe mesazhi që do të përcjellë është vetëm një: UEFA po ndjek me vëmendje çfarë po ndodh në Shqipëri.

“Mendoj që është e drejtë që të themi se ky është një moment i artë për futbollin sqhiptar. Përfaqësuesja Shqiptare arriti që të kaulifikohet në finalet e kampionatit europian dhe përpos kësaj kjo skuadër bëri një paraqitje shumë të mirë edhe në kualifikueset e botërorit.

Nuk mund të lë pa përmendur këtu edhe përmirësimin e dukshëm të rezultateve me ekipet kombëtare të moshave apo ndërhyrjet e dukshme në infrastrukturë. Në total mund të themi se federata shqiptare e futbollit ka shkuar drejt një modernizimi dhe përfshirja e saj në programet e UEFA-s, sic është edhe projekti grassruts tregon qartë përmirësimet e këtij institucionit të futbollit shqiptar. Ne presim që kjo gjë të vazhdojë”, thotë Pinto.

pINTO

“Sigurisht UEFA është e informuar për atë që po ndodh me zgjedhjet e datës 7 shkurt. Ne jemi në dijeni që janë dy kandidat, mbetetmi gjatë gjithë kohës në kontakt edhe me FIFA-n duke grumbulluar paralelisht informacione nga terreni për t’u siguruar që gjithcka të shkojë ashtu si duhet”, vijon ai.

“Pozicionimi i UEFA-s në ndërhyrjet politike është shumë i qartë, 0 tolerancë. Kjo është pjesë e statutit të UEFA-s, statutit të FIFIA-s ashtu sic edhe ju e dini, për këtë arsye ne nuk do të lejomë asnjë ndërhyrje të politikës në cdo formë të futbollit.

Sa i përket procesit të zgjedhjeve UEFA do të sjellë në Shqipëri një grup të fortë delegatësh që do të ndjekin procedurat dhe të sigurojnë mbarëvajtjen e procesit.

Do të na duhet të sigurojmë kryesisht që delegatët të mos ndjejnë asnjë presion gjatë procesit të votimit dhe që vota të mbetet sekrete. Ne do të monitorojmë situatën nga shumë afër që çdo gjë që parashikon rregullorja të ndiqet dhe më pas do të kemi një raport nga delagatët tanë. Vetëm pas këtij procesi UEFA do të vlerësojë situatën”, përfundon zyrtari i UEFA-s.

www.minuta90.com