Tuhel i jep garanci Brojës, ja çfarë i premtoi trajneri gjerman sulmuesit të Kombëtares shqiptare

Panorama Sport | Lajmet e fundit nga sporti

Postuar: Gusht 10, 2022 | 22:22


Tuhel i jep garanci Brojës, ja çfarë i premtoi trajneri gjerman sulmuesit të Kombëtares shqiptare

Tomas Tuheli ka dhënë garanci Armando Brojës se ai do të ketë minuta këtë sezon në “Stamford Bridge” në rast se qëndron me Çelsin. Sipas “Football.London”, trajneri gjerman i ka premtuar sulmuesit 20-vjeçar se atij do t’i jepet një shans për t’u bërë pjesë e formacionit të Çelsit këtë vit.

broja-tuhel

I njëjti burim lajmi konfirmon se talenti i kombëtares shqiptare nuk do të largohet. Broja, produkt i akademisë së bluve të Londrës, bëri të flitet shumë për të pas sezonit pozitiv i huazuar te Sauthemptoni.

Tuhel e aktivizoi edhe në 15 minutat e fundit në javën e parë të Premier Ligës të shtunën në fitoren 1-0 kundër Evertonit. Londinezët shpresojnë që Broja të jetë motivuar për të qëndruar dhe luftuar në “Stamford Bridge” pas bisedës me teknikun që i ka shpjeguar planin e tij për këtë sezon.

Dhe minutat që ai i dha në transfertën në “Goodison Park” gjatë fundjavës ku ai bëri vetëm paraqitjen e dytë me skuadrën e parë të Çelsit në karrierën e tij, treguan se ai është në planet e teknikut.

broja tuhel

Pas largimit të Timo Vernerit drejt Lajpcigut dhe Lukakut drejt Interit më herët, shanset për hapësira në sulmin e Çelsit janë shtuar.

Broja nuk pritet të jetë një titullar në javët e para të këtij sezoni, por ai është paralajmëruar që të jetë gati për të marrë përgjegjësi në sulmin e Çelsit kur t’i besohen minuta.

Dhe energjia që tregoi pasi hyri në fushë kundër Evertonit është diçka që Tuhel mendon se skuadra e tij ka nevojë. Sulmuesi krijon hapësira dhe është shumë i vlefshëm me depërtimet e tij në krah, pavarësisht se ai nuk është sulmuesi 9 tipik për të cilin Çelsi ka nevojë në këto momente.

Por, klubi ka besim te potenciali i tij dhe e do në skuadër këtë sezon, ndonëse shumë prej klubeve të Premier Ligës janë të interesuar për shërbimet e tij. Evertoni, një nga klubet e interesuara duket se nuk do të heqë dorë kollaj.

broja

Mediat angleze raportonin një ditë më parë se pasi “Toffees” siguruan shërbimet e mbrojtësit të Uolvesit Kodi të hënën dhe mesfushorit belg Amadu Onana dje (33 mln paund), për sulmin objektivi është Broja dhe bisedimet me Çelsin vazhdojnë.

Përgatiti: ANDROKLI DRALO – PANORAMASPORT.AL