Tronditëse/ Ish-presidenti kriminel i federatës së futbollit, dërgoi qindra persona në kampin e përqëndrimit

Panorama Sport | Lajmet e fundit nga bota e sportit

Postuar: Janar 24, 2020 | 21:55


Tronditëse/ Ish-presidenti kriminel i federatës së futbollit, dërgoi qindra persona në kampin e përqëndrimit

Një deklaratë e presidentit të Federatës Gjermane të Futbollit Fritz Keler i ka shtangur të gjithë në Gjermani.

50033934_401

Ai zbuloi për mediat se ish-presidenti i FGJF-së Feliks Linman, i cili drejtoi këtë institucion në vitet 1925-1945 ka bashkëpunuar me forcat naziste për dërgimin e disa qindra qytetarëve të komunitet rom dhe sinti në kampin e përqëndrimit në Aushvic, ku dhe janë ekzekutuar.

“Ai (Feliks Linman) ishte i përfshirë direkt në regjistrimin e personave të komunitet rom dhe sinti gjatë kohës kur drejtonte qendrën policore të kriminale të Hanoverit duke i deportuar në Auzhvic. Disa qindra njerëz janë deportuar në këtë kamp përqëndrimi dhe më pas janë vrarë me urdhër të firmosur nga Linman”, deklaroi presidenti aktual i Federatës Gjermane të Futbollit Fritz Kaler.

(Eingeschränkte Rechte für bestimmte redaktionelle Kunden in Deutschland. Limited rights for specific editorial clients in Germany.) Linnemann, Felix *20.10.1882-21.03.1948+Vorsitzender Deutscher Fussballbund (DFB)- 1933veroeffentlicht BZ 23.6.1933BIZ 25.6.1933, Tempo 18.11.1936Foto: Schirner (Photo by ullstein bild/ullstein bild via Getty Images)

Ditën e hënë përkujtohet 75-vjetori i çlirimit nga trupat sovjetike të kampit më famëkeq të përqëndrimit të Auzhvicit. Në këtë kamp janë ekzekutuar me metoda monstruoze rreth 1.1 milionë persona: kryesisht hebrenj, romë, etj.

The remains of a gas chamber and crematorium at the former Nazi death camp of Auschwitz-Birkenau or Auschwitz II in Oswiecim, Poland, Sunday, Dec. 8, 2019. On Jan. 27, 1945, the Soviet Red Army liberated the Auschwitz death camp in German-occupied Poland. The Germans had already fled westward, leaving behind the bodies of prisoners who had been shot and thousands of sick and starving survivors. The Soviet troops also found gas chambers and crematoria that the Germans had blown up before fleeing in an attempt to hid evidence of their mass killings. But the evidence of their genocide could not be covered up. Today, 75 years after the camp's liberation, the site of Auschwitz-Birkenau endures as the leading symbol of the terror of the Holocaust. (AP Photo/Markus Schreiber)
PANORAMASPORT.AL
Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama Sport" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA SPORT: https://www.facebook.com/groups/sportionline/

www.minuta90.com