Tifozët shqiptarë plagosin dy persona në Lion

Panorama Sport | Lajmet e fundit nga sporti

Postuar: Qershor 16, 2016 | 14:01


Tifozët shqiptarë plagosin dy persona në Lion

Nëse Marseja ka qenë në festë falë pushtimit të ngjyrave kuqezi të tifozëve shqiptarë, situata nuk ka qenë edhe aq e qetë në qytete të tjera. Përveç përplasjeve mes tifozerive në Paris, në “fan-zonën” pranë Kullës Eifel, një incident shumë më i rëndë është regjistruar në Lion, ku protagonistë kryesorë kanë qenë tifozët shqiptarë.

La-fan-zone-de-Lyon

Sipas policisë franceze, në “fan-zonën” e ndërtuar në këtë qytet ku Shqipëria luan të dielën ndaj Rumanisë, kanë mbetur të plagosur një shtetas francez dhe një shtetas belg. Ata janë sulmuar me thika nga dy tifozë shqiptarë gjatë pjesës së dytë të ndeshjes.

Polica ka bërë të ditur se nuk ka arritur të kapë agresorët, por e ka cilësuar këtë si ngjarjen e parë të rëndë që ka ndodhur brenda një “fan-zone” që nga momenti kur ato janë hapur, pasi përplasjet mes tifozëve ruse dhe anglezë kanë ndodhur në pjesë të tjera të qytetit.
Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama Sport" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA SPORT: https://www.facebook.com/groups/sportionline/