Statistikat/ Ronaldo apo Mesi, ja për cilin flasin shifrat në 2017-ën

Panorama Sport | Gazeta me e shitur sportive ne vend

Postuar: Nëntor 14, 2017 | 17:16

Statistikat/ Ronaldo apo Mesi, ja për cilin flasin shifrat në 2017-ën

Kristiano Ronaldo vs Lionel Mesi. Një histori që vazhdon vit pas viti dhe do të vazhdojë për një kohë të gjatë deri sa këta dy lojtarë të largohen nga futbolli.

mesi ronaldo

Në nivel klubi, Ronaldo ka avantazh ndaj Mesit në vitin 2017, pasi 32-vjeçari e ka ndihmuar Real Madridin të bëhet skuadra e parë që i fiton dy tituj të Ligës së Kampionëve radhazi me dy gola në fitore kundër Juventusit. Madrilenët arritën të fitonin edhe La Ligën dhe Super Kupën e Spanjës ndërsa Barcelona e Mesit fitoi vetëm “Copa del Rey” në sezonin 2016-17.

ronaldo mesi

Për sa i përket Kombëtareve, të dy futbollistët kanë qënë protagonist duke ndihmuar skuadrat e dyre të kualifikoheshin në Kupën e Botës Rusi 2018.

Në total për këtë vit kalendarit, Ronaldo ka luajtur 51 ndeshje duke shënuar 45 gola dhe duke asistuar 11 herë, ndërsa argjentinasi Mesi ka zhvilluar 56 ndeshje duke realizuar 51 gola dhe 13 asist.

Ronaldo

Mesi

 


www.minuta90.com