S’ka më “degdisje”/ Elbasani do të luajë në stadium, ja prapaskenat

Panorama Sport | Lajmet e fundit nga sporti

Postuar: Qershor 4, 2023 | 21:18

S’ka më “degdisje”/ Elbasani do të luajë në stadium, ja prapaskenat

Në tetor të vitit 2014 stadiumi i vjetër “Ruzhdi Bizhuta” iu nënshtrua një rikonstruksioni thuajse të plotë, pas financimit të qeverisë shqiptare, Bashkisë së Elbasanit dhe FSHF-së. Nëpërmjet një marrëveshjeje të bashkisë dhe federatës, u vendos që kjo e fundit të mbajë në përdorim stadiumin. Që nga ajo kohë dhe deri më sot, “Elbasan Arena” menaxhohet prej institucionit më të lartë të futbollit në vend.

elbasani kategoria e dyte

Gjatë kësaj periudhe, kur ekipi i vjetër KF Elbasani ishte ende aktiv, nuk u lejua të luante në këtë impiant, por degdisej sa në një stadium në tjetrin. Ndryshe u veprua me AF Elbasanin. Disa nga ndeshjet e Kategorisë së Dytë i ka zhvilluar në këtë stadium, duke u vënë në zbatim edhe kontrata midis palëve, që në stadiumin e qytetit, skuadra që përfaqëson Elbasanin të luajë sfidat si pritëse dhe pa pagesë.

Mësohet se edhe në Kategorinë e Parë “Elbasan Arena” do të jetë fusha e AF Elbasanit, tanimë me kohë të plotë dhe të gjitha takimet do t’i luajë aty, edhe pse është ende nën menaxhimin e federatës. Sakaq, burime të gazetës pohojnë se deri në vitin 2025, kur të mbarojë edhe sezoni futbollistik, do të jetë FSHF-ja që do ta ketë ne menaxhim dhe më pas do ta marrë nën administrim Bashkia e Elbasanit.

Edhe pse ka një tentativë nga ana e FSHF-së për të zgjatur kontratën e përdorimit, gjasat janë që institucioni vendor të mos e shtyjë më dhe ta marrë vetë në përdorim impiantin.

Deri tani stadiumi i Elbasanit është kthyer në “strehën” e shumë ekipeve, që nuk kanë pasur stadium dhe të gjitha të ardhurat kanë shkuar në arkat e federatës. Por, pas vitit 2025 duket se “Odiseja” me këtë impiant do të marrë fund dhe do t’i kalojë Bashkisë së Elbasanit.

VLADIMIR MEMA – PANORAMASPORT.AL

NDIQE LIVE "PANORAMA TV"