SHORTI LIGA E KOMBEVE / Shqipëria mëson kundërshtarët. “Grupi i ferrit” në Ligën A bashkon superfuqitë e Europës

Panorama Sport | Lajmet e fundit nga sporti

Postuar: Dhjetor 17, 2021 | 0:35


SHORTI LIGA E KOMBEVE / Shqipëria mëson kundërshtarët. “Grupi i ferrit” në Ligën A bashkon superfuqitë e Europës

Kombëtarja shqiptare e futbollit ka njohur sot kundërshtarët e saj në Ligën e Kombeve ku merr pjesë për herë të parë në Ligën B. Kuqezinjtë e drejtuar nga Edi Reja, kanë rënë në Grupin B2, me emra të njohur të viteve të fundit.

liga e kombeve

Shqipëria do të ketë si rivalin më të vështirë padyshim Rusinë, një emër i cili shkon zakonisht në fazat finale të turneve madhorë e që sigurisht ka cilësi të mëdha në radhët e saj. Ndërkohë, përballë do të jenë edhe Islanda e Izraeli, kundërshtarë më të cilët jemi ndeshur në edicionet e kaluara, në kualifikueset e Euriopianit e Botërorit apo pikërisht në Ligën e Kombeve.

 

Shqipëria ka evituar gjithsesi grupe më të komplikuara duke marrë parasysh se në vazo kishte edhe emra si Serbia, Suedia apo Norvegjia, të cilat kanë pretendime të mëdha.
Ndërkohë, Kosova ka rënë në një grup të vështirë në Ligën C, pasi rivale do të ketë Irlandën e Veriut, Greqinë si dhe fituesin e sfidës play-off mes Qipros dhe Estonisë.

SHORTI 

LIGA A

Grupi A1
Francë
Danimarkë
Kroaci
Austri

Grupi A2
Spanjë
Portugali
Zvicër
Republikë Çeke

Grupi A3
Itali
Gjermani
Angli
Hungari

Grupi A4
Belgjikë
Holandë
Poloni
Uells

VAZOT LIGA A

vazo liga a

 

LIGA B

GRUPI B1
Ukrainë
Skoci
Irlandë
Armeni

GRUPI B2
Islandë
Rusi
Izrael
Shqipëria

GRUPI B3
Bosnjë Hercegovinë
Finlandë
Rumani
Mali i Zi

GRUPI B4
Suedi
Norvegji
Serbi
Slloveni

VAZOT LIGA B

vazo liga b

LIGA C

Grupi C1
Turqi
Luksemburg
Lituani
Ishujt Faroe

Grupi C2
Irlandë e Veriut
Greqi
Kosovë
Qipro/Estoni (fituesi)

Grupi C3
Sllovaki
Bjellorusi
Azerbajxhan
Kazakistan/Moldavi (fituesi)

Grupi C4
Bullgari
Maqedoni e Veriut
Gjeorgji
Gjibraltari

VAZOT LIGA C

vazo liga c

LIGA D

Grupi D1
Lihtenshtejn
Kazakistan/Moldavi (humbësi)
Andorra
Letoni

GRUPI D2
Malta
Qipro/Estoni (humbësi)
San Marino

VAZOT LIGA D

vazo liga d

 

PANORAMASPORT.AL