Shënoi 388 gola në 539 ndeshje, ish-sulmuesi Zhardel: Vlej më shumë se Levandovski, tani do të kushtoja 200 milionë euro

Panorama Sport | Lajmet e fundit nga bota e sportit

Postuar: Tetor 17, 2020 | 11:51


Shënoi 388 gola në 539 ndeshje, ish-sulmuesi Zhardel: Vlej më shumë se Levandovski, tani do të kushtoja 200 milionë euro

Gati dy javë më parë, Robert Levandovski u shpall nga UEFA futbollisti i vitit në Europë. Por Mario Zhardel tha për gazetën sportive portugeze “Record”, për yllin e Bajernit Levandovski që: “Ne nuk jemi njësoj. Unë kam bërë histori, jam unik. Unë e them këtë me përulësi. Levandovski është lojtar i mirë që ka shënuar 45 deri në 60 gola në sezon. Por unë e tregova këtë gjë për gjashtë ose shtatë vite me radhë”, tha Zhardel.

only-germany-robert-lewandowski-mario-jardel_hwva5gbkt9cy1jntvahjqzr4q

Kujtojmë që sezonin e kaluar Levandovski shënoi 55 gola në 47 ndeshje, dhe në sezonin e kaluar 47 ndeshje 40 gola. Sipas tregut të transferimeve, vlera e tij e tregut është 60 milion euro. Zhardel mendon se ai është më i mirë. Ish-sulmuesi (1999 dhe 2002 fitoi Këpucën e Artë si golashënuesi më i mirë në Evropë):

“Nëse do të isha këtë kohë lojtar atëherë vlera ime do të ishte 200 milion euro”(Më shumë se Kilian Mbape që për momentin është lojtari më i shtrenjtë sipas Transfermakt, 180 milion euro), tha ai. “Mendoj se kemi qenë të nënvlerësuar në çdo drejtim, kohët kanë ndryshuar, brezi im ishte më i talentuar. Tani është më e lehtë për të lënë shenjë”, tha braziliani.

Mario-Jardel-In-Charity-Game-In-Bucharest

Zhardel ka luajtur gjatë karrierës së tij me shumë skuadra ndër to, Vasko de Gama, Gremio, Porto, Gallatasari dhe Sporting Lisbonë. Më pas ai u transferua në Angli te Bolton ku shënoi vetëm 3 gola në 11 ndeshje.

Gjatë gjithë karrierës së tij që Xhardel shënoi gjithsej 388 gola në 539 ndeshje. Në rrjetet sociale, këto komente për sulmuesin e Bajernit të Mynihut nuk janë pritur mirë nga tifozët të cilët nuk kanë asnjë dyshim, Levandovski është shumë herë më i mirë se braziliani i cili është shumë larg paraqitjeve të numrit 9 të Bajernit.

PANORAMASPORT.AL




Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama Sport" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA SPORT: https://www.facebook.com/groups/sportionline/

www.minuta90.com