“Rusi 2018”, efekti që parashikohet është ndryshe nga sa pritej

Panorama Sport | Gazeta me e shitur sportive ne vend

Postuar: Korrik 12, 2018 | 17:57

“Rusi 2018”, efekti që parashikohet është ndryshe nga sa pritej

Turneu i Kupës së Botës në Rusi sigurisht që kërkonte një harxhim të madh për ta organizuar por sigurisht që do të sjellë edhe përfitime. Kryeministri Dmitri Medvedev ka deklaruar se, buxhetit prej 9.1 miliardë eurosh për këtë turne do t’i shtohen edhe 800 milionë të tjera, për ta çuar atë në 9.965 miliardë euro.

sochi

Ndërkohë që parashikimet e qeveritarëve rusë pritet të jenë rreth 10.9 miliardë euro, që do të thotë fitim. Por agjencia për matjen e riskut, “Mudi’s”, kishte deklaruar që pa filluar Botërori se ky kompeticion do të kishte një ndikim pozitiv te ekonomia por vetëm për një kohë të shkurtër. Megjithatë është ende herët për të folur dhe duhet pritur që turneu të përfundojë.

 


www.minuta90.com