Rrëfehet ish-lojtari: Ja si e shitëm ndeshjen e Kampionatit Botëror

Panorama Sport | Gazeta me e madhe sportive ne vend

Postuar: Mars 15, 2018 | 12:14

Rrëfehet ish-lojtari: Ja si e shitëm ndeshjen e Kampionatit Botëror

Në botërorin e vitit 1978 ka patur një episod që ngelet shumë i diskutuar edhe sot. Takimi midis Argjentinës dhe Perusë përfundoi në rezultatin 6-0 që e lejoi Argjentinën të kalonte më tej dhe të fitonte Kupën e Botë në finale përballë Holandës.

José Velasquez-kbRG-U250919007733bgF-620x349@Gazzetta-Web_articolo

Mbi këtë takim janë hedhur dyshime të mëdhaja për tolerime nga ana e peruanëve. Njëri prej protagonisteve ka folur për një nga ndeshjet më skandaloze të historisë së futbollit.

Trome-kbRG-U250919007733nhD-620x349@Gazzetta-Web_articolo

Hoze Velaskuez zbulon se e gjitha ka qenë e organizuar: “Ishte e gjitha e vendosur në tavolinë, krerët e dy shteteve, Bermudez dhe Videla (dy diktatore e secilit shtet në atë kohë) u takuan dhe ranë dakord. Argjentina duhet të fitonte të paktën 4-0 për të kaluar në finale. Diktatori i Argjentinës ishte i aftë të bënte gjithçka për ti dhënë këtij vendi triumfin e parë në rang botëror. Kështu që ai e bindi diktatorin e Perusë dhe në fushë ndodhën shumë gjëra të çuditshme” përfundon ai.

www.minuta90.com