RENDITJA E IFFHS/ Seria A rikthehet në “çatinë e botës” pas 14 vitesh, Kategoria Superiore ngjitet 28 vende

Panorama Sport | Lajmet e fundit nga sporti

Postuar: Janar 21, 2021 | 23:50


RENDITJA E IFFHS/ Seria A rikthehet në “çatinë e botës” pas 14 vitesh, Kategoria Superiore ngjitet 28 vende

Seria A italiane, ngjitet në “çatinë e botës”, pas plot 14 vitesh, duke fituar titullin e kampionatit më të mirë në botë për vitin 2020-të, sipas Federatës Ndërkombëtare të Historisë dhe Statistikave të Futbollit (IFFHS).

download

Viti që sapo u mbyll ka qenë tepër pozitiv për kampionatin italian për sa i përket statistikave, pavarësisht se asnjë nga skuadrat italiane nuk arriti të fitonte tituj ndërkombëtarë.

Seria A ka mposhtur konkurrencën e Premier Ligës, kampionatit brazilian, La Ligës dhe Bundesligës.

Ndërkohë një progres pozitiv ka bërë edhe Kategoria Superiore, duke u ngjitur plotë 28 vende në renditjen e përgjithshme botërore. Kampionati elitar shqiptar mban vendin e 41-të me 305 pikë, ndërkohë që në vitin 2019 renditej në vendin e 69-të.

Renditja

PANORAMASPORT.AL
Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama Sport" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA SPORT: https://www.facebook.com/groups/sportionline/