Rekord vdekjesh gjatë 24 orëve/ Ministria e Shëndetësisë jep të dhënat e infektimeve

Panorama Sport | Lajmet e fundit nga sporti

Postuar: Shkurt 25, 2021 | 18:29


Rekord vdekjesh gjatë 24 orëve/ Ministria e Shëndetësisë jep të dhënat e infektimeve

Shqipëria ka regjistruar numrin më të lartë të vdekjeve gjatë 24 orëve të fundit sipas të dhënave të Ministrisë së Shëndetësisë. Plot 21 persona kanë humbur betejën me virusin potencialisht vdekjeprurës. Sipas këtyre të dhënave, ka një rënie të lehtë të numrit të personave të infektuar, duke regjistruar 986 raste të reja, shifër kjo më e ulët se gjatë ditëve të fundit. Mosha e personave që kanë humbur jetën është nga 48 vjeç deri në 89 vjeç.

infektivi

Njoftimi i Ministrisë së Shëndetësisë: 

Në 24 orët e fundit janë kryer 3691 testime dhe kanë rezultuar pozitivë 986 qytetarë.

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki:

385 raste në Tiranë, 47 raste në Korçë, 41 raste në Tepelenë, 34 raste në Fier, 33 raste në Durrës, Vlorë, 32 raste në Shkodër, 28 raste në Lushnje, Gjirokastër, Sarandë, 27 raste në Elbasan, 26 raste në Berat, 25 raste në Peqin, 22 raste në Krujë, 17 raste në Mallakastër, Kuçovë, 13 raste në Kurbin, Kavajë, Kamëz, 12 raste në Delvinë, 11 raste në Gramsh, 10 raste në Kukës, 9 raste në Lezhë, 8 raste në Përmet, Malësi e Madhe, Kolonjë, 7 raste në Mirditë, Mat, 4 raste në Devoll, Rrogozhinë, Bulqizë, 3 raste në Pogradec, Ura Vajgurore, Vau i Dejës, Dibër, Skrapar, Vorë, 2 raste në Librazhd, Divjakë, Himarë, Shijak, Patos, 1 rast në Tropojë, Cërrik, Poliçan, Këlcyrë.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 849 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 67,158 që nga fillimi i epidemisë.

Aktualisht në spitalet COVID në Tiranë dhe tre spitalet rajonale po trajtohen 628 pacientë, 46 në terapi intensive, nga të cilët 18 pacientë janë të intubuar.

Me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor, 21 qytetarë e kanë humbur betejën me COVID-19: 5 qytetarë nga Tirana, 3 qytetarë nga Elbasani, 2 qytetarë nga Vlora, 2 qytetarë nga Fieri, 2 qytetarë nga Shkodra, 2 qytetarë nga Durrësi, 1 qytetar nga Dibër, 1 qytetar nga Kruja, 1 qytetar nga Saranda, 1 qytetar nga Kavaja, 1 qytetar nga Lushnja, të moshave 48-89 vjeç.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllime familjarëve të të ndjerëve.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel të gjithë qytetarëve të zbatojnë rregullat për parandalimin e COVID-19, vendosni maskën mbrojtëse në çdo ambient jashtë shtëpisë, shmangni grumbullimet, ruani distancimin fizik; kujdesuni për higjenën vetjake dhe vetëizolohuni kur dyshoni se jeni të prekur nga COVID-19.

Gjatë ditës së sotme janë kryer 1031 vaksinime antiCovid dhe që nga fillimi i vaksinimit janë kryer 10,135 vaksinime antivCOVID. Ju informojmë mbi situatën e COVID-19 në 24 orët e fundit si vijon:

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes dhe të kontaktojnë për çdo dyshim me mjekun e familjes për të kryer testimin si dhe për ndjekjen dhe trajtimin ambulator në banesë.

Telefononi në linjën e gjelbër 0800 40 40 për të mësuar mjekun tuaj të familjes dhe për të kontaktuar me të. Telefononi në numri unik 127 të Urgjencës Kombëtare për çdo emergjencë.

COVID-19 – Statistika (25 Shkurt 2021)

Raste të reja ditore                               986

Të shëruar në 24 orë                           849

Të shtruar në spitale                           628

Humbje jete në 24 orë                          21

Testime ditore                                     3691

Testime totale                              455,334

Raste pozitive                                    104,313

Raste të shëruara                             67,158

Raste Aktive                                     35,419

Humbje jete                                     1,736

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë                                           22444

Fier                                               2686

Durrës                                         1721

Vlorë                                           1794

Shkodër                                    1389

Gjirokastër                             1004

Elbasan                                   924

Lezhë                                      837

Berat                                    977

Korçë                                   936

Dibër                                  360

Kukës                                 347

PANORAMASPORT.AL
Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama Sport" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA SPORT: https://www.facebook.com/groups/sportionline/