Precedentët/ Brazili, nuk gabon ndaj kroatëve në Kupën e Botës

Panorama Sport | Lajmet e fundit nga sporti

Postuar: Dhjetor 7, 2022 | 0:04

Precedentët/ Brazili, nuk gabon ndaj kroatëve në Kupën e Botës

Kroacia është një kombëtare e re, duke qenë se ajo ka dalë më vete pas ndarjes së ish-Jugosllavisë, kështu që edhe të gjesh shumë precedentë mes ballkanasve dhe Brazilit nuk është se ka shumë.

sport-preview-brazil-v-croatia

Gjithsesi, kjo në çerekfinalet e “Katar 2022” do të jetë përballja e tyre e tretë në një Kupë Bote, ndonëse dy precedentët e tjerë kanë qenë në fazën e grupeve. Sfida më “e freskët” në kujtesë është ajo e Botërorit brazilian, në vitin 2014-të, kur të zotët e shtëpisë fitonin 3- 1, pasi bardhekuqtë kishin bërë rezistencë vetëm në pjesën e parë, kur një autogol i Marselos i dha avantazhin, ndërkohë që Oskar barazonte në pjesën e parë.

Në të dytën, spektakël personal i Nejmari me një dopietë. Tjetër përballje, në fazën e grupeve të “Gjermani 2006”, por në Berlin mjafton një shpërthim i Kakasë. Ndërkohë, dy sfidat e tjera janë dy miqësore, në 2018-ën sërish fitore 2-0 për “Seleçaon” (Nejmar e Firmino në gol) dhe më 2005-ën barazim 1-1.

BRAZIL-KROACI

PANORAMASPORT.AL