Policia private në stadiume, kampionati në dorë të bashkive

Panorama Sport | Gazeta me e madhe sportive ne vend

Postuar: Shtator 6, 2018 | 18:09

Policia private në stadiume, kampionati në dorë të bashkive

Dy ditë nga starti i kampionatit të Kategorisë së Parë, një prej çështjeve që shqetëson më shumë është ajo e sigurisë në stadiume. Në Ligjin e ri të Sportit thuhet se Policia e Shtetit nuk hyn më në stadiume për të garantuar sigurinë, ndërsa klubet pritëse duhet të sigurojnë mbarëvajtjen e ndeshjeve me polici private ose siç njihen ndryshe, Security.

dhuna

Një eksperiment që nisi në mënyrën më të keqe në Superiore ku dështoi në sfidën e parë mes Skënderbeut dhe Partizanit. Ndërsa, shumë klube të elitës kanë bërë thirrje për rishikimin e Ligjit, ndërsa e kanë të vështirë të përballojnë edhe koston e madhe që ka. Por, dilemat më të mëdha janë në Kategorinë e Parë, një kampionat i varfër ku 90 për qind  e klubeve janë pronë e bashkive.

dhuna-ne-stadium

ÇËSHTJA FSHF

ka bërë të ditur se do të zbatojë Ligjin dhe u ka bërë të ditur klubeve se duhet të sigurojnë mbarëvajtjen e ndeshjeve me polici private. Një kosto më shumë për këto klube. Pritet që të lindin problemet që në javën e parë të kampionatit. Një pjesë e klubeve duket se nuk janë të informuara për atë që i pret realisht.

Delegati i ndeshjes ka të drejtë që të vendosë që një takim të mos nisë pa praninë e policisë private, ndërsa ekipi udhëtues do të fitonte ndeshjen në tavolinë. Duket se ky nen në Ligjin e ri të Sportit do të sjellë shumë probleme në kampionatin e Kategorisë së Parë.

Kategoria e Pare

BASHKITË

Institucionet vendore do të kenë një rol shumë të rëndësishëm në të gjithë këtë histori. Rreth 90 për qind e klubeve që garojnë në kampionatin e Kategorisë së Parë janë pronë e bashkive. Në këtë mënyrë do u duhet këtyre institucioneve që të bëjnë tenderë dhe të harxhojnë disa para më shumë që i marrin nga taksapaguesit për të bërë të mundur sigurimin e ndeshjeve.

Sikur të mos mjaftonte fakti që harxhohen miliona lekë në vit për një futboll ku në shumicë në këtë kampionat është i trukuar dhe i toleruar, por tashmë bashkitë do të duhet të harxhojnë më shumë edhe për sigurinë në stadiume. Një kosto e tepërt për shqiptarët. Ndeshja e parë mes Vllaznisë dhe Korabit që do të hapë kampionatin ditën e shtunë është një test për të parë se si do të funksionojnë gjërat. Pritet që në javët në vazhdim të ketë probleme me këtë çështje.

BESAR BOZGO

www.minuta90.com