Pjesëmarrja në Europian/ Shqipëri, në lojë janë… 9.5 milionë euro!

Panorama Sport | Lajmet e fundit nga sporti

Postuar: Tetor 9, 2022 | 12:12

Pjesëmarrja në Europian/ Shqipëri, në lojë janë… 9.5 milionë euro!

Vështirësitë janë të mëdha, por edhe stimujt janë po aq të mëdhenj kur bëhet fjalë për një kompeticion si Europiani, i cili secilës prej 24 kombëtareve pjesëmarrëse do t’i garantojë 9.5 milionë euro dhe nuk janë diçka e vogël.

EURO 2024

Madje, nga edicioni i kaluar, për ta rritur përqendrimin dhe largimin e nënvlerësimeve edhe për skuadrat që mund të jenë kualifikuar matematikisht në grup, UEFA ka vendosur 1 milion euro për fitoren dhe 500 mijë për barazimin në fazën e grupeve.

Ndërkohë që më pas shpërblimet rriten me shifra shumëfish më të shumta për kalimin e tureve, aq sa fituesja e Europianit çon në shtëpi përveç trofeut edhe 30 milionë euro.

PANORAMASPORT.AL