Parashikimet surprizë të superkompjuterit, ja fituesit e Ligës së Kampioneve dhe Europës

Panorama Sport | Lajmet e fundit nga sporti

Postuar: Nëntor 1, 2022 | 21:50

Parashikimet surprizë të superkompjuterit, ja fituesit e Ligës së Kampioneve dhe Europës

Superkompjuteri ueb i të dhënave FiveThirtyEight ka parashikuar ekipet që do të fitojnë Ligën e Kampionëve dhe Ligën e Europës. 

sdjhdjkd

Nëpërmjet një sërë variablash të marra me të dhëna nga ofrues të shumtë, si Opta ose Transfermarkt, ata marrin vlerësime për çdo ekip që i lejon ata të bëjnë një parashikim të parë të rezultateve për ndeshje për çdo kompeticion.

Bazuar në këtë sistem, ajo nis 20,000 simulime duke ndjekur metodën Monte Carlo, nga e cila janë marrë probabilitetet e çdo skuadre në garë për të dalë kampion.

Mançester Siti dhe Bajern Mynih, favoritët për Ligën e Kampionëve

Pavarësisht se nuk ka fituar asnjë titull deri tani, ky mund të jetë viti i artë për skuadrën e Guardiolës. Bajerni është duke shkëlqyer nën drejtimin e Nagelsman dhe për këtë arsye shihet si favorit për tu shpallur kampion.

Parashikimet e superkompjuterit në %, 10 më të preferuarat

1/ Mançester Siti – 26%

2/ Bajern Mynih – 25%

3/ PSG – 11%

4/ Liverpul – 7%

5/ Real Madrid – 7%

6/ Napoli – 5%

7/Çelsi-4%

8/ Porto – 3%

9/ Inter – 3%

10/Benfika – 2%

Barcelona lë pas Arsenalin, shihet si favorite për Ligën e Europës

Pavarësisht rezultateve të dobëta të skuadrës së Çavi Hernández në Ligën e Kampionëve, Superkompjuteri e sheh skuadrën e Barçës si favoritin e madh për të fituar Ligën e Europës, përpara Arsenalit dhe Ajaksit.

Parashikimet e superkompjuterit në %, 10 më të preferuarat

1/Barcelona – 24%

2/ Arsenal – 15%

3/ Ajak – 9%

4/ Mançester Junajtid – 8%

5/ Rennes – 4%

6/ SC Freiburg – 4%

7/ Shoqëria Mbretërore – 4%

8/ PSV – 3%

9/ Real Betis – 3%

10/RB Salzburg – 3%

PANORAMASPORT.AL