Pa ujë e kusur, finalja e Sevijes ishte torturë/ Etja krijoi tentativa për grabitje, probleme edhe me…

Panorama Sport | Lajmet e fundit nga sporti

Postuar: Maj 20, 2022 | 22:22


Pa ujë e kusur, finalja e Sevijes ishte torturë/ Etja krijoi tentativa për grabitje, probleme edhe me…

Shumë tifozë jo vetëm që përjetuan tortura nervore në finalen e “Europa League”, e cila ishte emocionuese deri në sekondën e fundit të penalltive, ata vuanin edhe nga mungesa e ujit duke u dehidratuar në stadiumin e nxehtë. Sevilja e ka skualifikuar veten si një vend për ngjarjet e ardhshme të mëdha sportive. Shumë tifozë u larguan nga stadiumi në heshtje dhe të rraskapitur, të dëshpëruar për ujë.

Sevija

Ajo që Sevija dhe ekipi i saj i hotelierisë i lejuan vetes të bëjnë në finalen e Europa Ligës midis Frankfurtit dhe Rejnxhërs të mërkurën është një skandal. Shumë tifozë u ulën herët në stadium dhe fillimisht u ulën nën diell për shkak të mungesës së çatisë në tre anët e tribunës. Edhe më vonë, vapa mezi u largua nga stadiumi, i cili i ngjante një tenxhereje me presion. Organizatorët duhet të ishin përgatitur për tifozët e etur. Pavarësisht të gjitha bisedimeve paraprake, ato nuk ishin. Disa nga kioskat e vogla u mbyllën përpara nisjes.

NUK KISHTE KUSUR

“Situata me ujin ishte e tmerrshme”, thotë Elias, i cili qëndroi gjashtë orë pa ujë. Disa pika u mbyllën një orë përpara nisjes së sfidës. “Përkrahësit e dëshpëruar të Frankfurtit shtynë grilat dhe policia spanjolle erdhi menjëherë me shkopinj. Vagonët me ujë u shtynë nëpër korridor, por kur pyeteshin nëse mund të blinin diçka, ata gjithmonë thoshin ‘jo’”, vazhdon Elias. Matias ishte me djalin e tij dhjetëvjeçar në katin e sipërm dhe thotë vetë se ai ishte “me fat në maskim”. Pak para se të gjitha pijet të shiteshin, ai bleu edhe dy shishe të tjera kola.

finalja6

E para nga dy tezgat u mbyll vetëm dhjetë minuta pas fillimit. Nga ana tjetër, sistemi elektronik i kasës nuk funksiononte. “Ata pastaj të paktën kaluan me pagesat me para në dorë, por nuk kishin asnjë monedhë për këmbim. Gjithçka tani kushton 10 ose 20 euro”, raporton Matias. Menjëherë pas kësaj, pati edhe një zhvendosje në boshtin në tribunën e dytë: “Këtu policia spanjolle reagoi shumë mirë dhe filloi të derdhte ujë në gotat dhe shishet bosh që kishin sjellë me vete në lavamanë. Kjo i shpëtoi njerëzit pranë nesh, por në mesin e pjesës së dytë atëherë disa rubineta nuk kishin presion, ndërsa shumica ishin pa ujë”.

REJNXHËRS ANKOHET NË UEFA

Siç mësohet nga qarqet e klubit skocez, problemi ishte një gyp uji i plasur. Ata që ishin të pafat u dehidratuan në tribuna. Të njëjtin problem kanë përjetuar edhe gjermanët, me klubin tashmë që është ankuar në UEFA. Qeveria europiane e futbollit, si organizatore e lojës, njoftoi të enjten se problemet po shqyrtohen së bashku me komitetin organizativ lokal, operatorin e stadiumit, koncesionarët e ushqimit e pijeve dhe policinë.

medium_2022-05-17-4617f2752c

Gjatë lojës, Frankfurt u përpoq të ushtronte presion edhe në të gjitha kanalet, por furnizimet e pakta të ujit ishin shitur gjithmonë pas disa minutash. Klubi nuk e sheh UEFA-n si përgjegjëse për këtë, por mbi të gjitha Sevijen dhe kateringun e tyre. Probleme shkaktoi edhe ndihma e shpejtë në stadium, e cila ishte jo efektive.

Një mbështetës tha për “Kicker” në aeroport se një nga ultrasit u rrëzua dhe u plagos sepse diçka u rrëzua poshtë tij. Për t’i bërë gjërat edhe më keq, pas ndeshjes nuk kishte pothuajse askund për të blerë asgjë jashtë stadiumit, shumë tifozë merrnin vetëm diçka për të pirë në hotelet e tyre ose qëndronin nën spërkatës lëndinë. Katastrofale rezultoi edhe gjendja e taksive. Në përgjithësi, Sevilja nuk ishte një vend i denjë për finalen dhe vendimi i UEFA-s për të zhvilluar finalen atje ishte një gabim.

PANORAMASPORT.AL