Magjia e derbit “pa gojë”: Partizani dhe Tirana ndanë pikët apo lumturinë?!

Panorama Sport | Lajmet e fundit nga bota e sportit

Postuar: Korrik 14, 2020 | 15:03


Magjia e derbit “pa gojë”: Partizani dhe Tirana ndanë pikët apo lumturinë?!

GËZIM SINEMATI

E quajtën “derbi pa gojë” për shkak të mungesës së tifozërisë, por ashtu siç ndodhi, mund të thuhet se memecit i erdhi goja! Të gjithë e kanë frikë “COVID-19”, kurse derbit i paska prirë e mbara. Edhe pse kanë marrë nga një pikë, kurrë më parë, Partizani dhe Tirana nuk kanë gjetur arsye për të qenë kaq të lumtura me barazimin. Partizani mundi moralisht Tiranën gjatë ndeshjes, trajnerin e saj Sormani, që ia mbathi nga stoli për ta parë ndeshjen nga ekrani me maskë dhe dorashka, dhe të gjithë ata që mendonin se “demi” nuk do të ngjallej më deri në fund të kampionatit.
Sinemati
Po Tirana, e cila ishte futur nën hijen e këtij derbi, ç’arsye gjen për të qenë kaq e lumtur? Ky paska qenë barazimi i jetës, pika e titullit, ajo që vlen më shumë se sa “bëmat” e Partizanit gjatë 90 minutave. Le ta mbajë Partizani kurorën e fituesit moral të ndeshjes, por pas këtij barazimi tragjik për të kuqtë, kurora e madhe, ajo e titullit, do të ndryshojë ngjyrë në mënyrë historike… nga e kuqe në bardheblu!

Kishim vite që thoshim se bukuria e derbit nuk janë futbollistët, as loja që ata krijonin nga frika e njëritjetrit, por ajo që ndodhte mes tifozërive. Këtë herë kur Derbi luhej në një stadium që ngjante më shumë me bibliotekën që ka kullë ngjitur në trup, më në fund e fituan pushtetin e humbur ekipet. Partizani dhe Tirana paskan fituar të dyja pas ndeshjes: të kuqtë që i dhanë leksion me lojë kundërshtarit dhe një shuplakë pa maskë trajnerit të tyre ikacak; ndërsa Tirana që arriti kulmin e pragmatizmit, edhe pse brenda një frike të madhe, kur në një minutë në katin shtesë të ndeshjes… prishi themelet e 90-minutëshit.

Le të thonë sa të duan se Tirana është ulur në gjunjë me lojë para Teutës, Kukësit apo Partizanit në ndeshjen e fundit, kur nisesh drejt titullit, sidomos në dynjanë tonë, pikët janë spektakli i vërtetë, ndaj dhe tabela e klasifikimit na imponohet si e vërteta më e madhe, si ajo prona që mban vulën e hipotekës…
Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama Sport" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA SPORT: https://www.facebook.com/groups/sportionline/

www.minuta90.com