“Nuk kam frikë nga burgu”, flet mjeku i Maradonës: Ja e vërteta me operacionin e “Pibe de Oro”-s

Panorama Sport | Lajmet e fundit nga sporti

Postuar: Maj 28, 2021 | 12:52

“Nuk kam frikë nga burgu”, flet mjeku i Maradonës: Ja e vërteta me operacionin e “Pibe de Oro”-s

Kanë kaluar tashmë më shumë se gjashtë muaj që kur Diego Armando Maradona ka ndërruar jetë. Nga 25 nëntori ditë ku “El Pibe de Oro” ndërroi jetë e deri më sot, jeta e mjekut personalë të Maradonës, Leopoldo Luke ku sipas “OLE” është rikthyer të flasë për këtë çështje:

maradona

Raporti – “Unë u njoha me Diegon, katër vjet më parë, e kam takuar për një çrregullim të gjumit. Marrëdhënia e vërtetë filloi në vitin 2019. Unë u përpoqa të bëja kontakt me mjekun e tij të mëparshëm të familjes, por nuk munda. Diego gjithashtu nuk donte që unë të komunikoja me të sepse marrëdhënia e tyre kishte përfunduar keq. Kam hasur në një pacient me një histori të varësive dhe dështimit akut të zemrës në lidhje me përdorimin e kokainës. Sidoqoftë, sapo ai u trajtua, ai nuk e përdori atë. Në vitin 2019, kur u vendos këtu dhe pas fillimit të karantinës, problemi i varësisë nga alkooli u bë më i theksuar.”

Operacioni – “Nevoja për operacion ishte e padiskutueshme. Në çdo rast, pendohem për fjalinë e trishtuar që thashë. Unë tashmë kam kërkuar falje dhe do të vazhdoj ta bëj këtë. Zemra e Diegos ishte e enjtur, e rraskapitur. Kam parë infermierë dhe mjekë dhe ata nuk kanë raportuar asgjë. Ata janë urdhëruar të mos flasin me ne. Kam përjetuar situata poshtëruese, kam biseduar me njerëz të cilët unë kurrë desha ta shoh ose ta di, por unë doja ta ndihmoja Diego.

Ai dukej si një njeri shumë i vetmuar. Unë do të doja që ata të merrnin celularët e të gjithëve ashtu si ata të mi. Jam krenar për atë që bëra, Unë kurrë nuk jam ndarë nga Diego dhe jam përpjekur gjithmonë ta ndihmoj. Unë nuk kam frikë të shkoj në burg dhe as nuk e mendoj atë. E ardhmja është e pasigurt, nuk e di se çfarë do të ndodhë, por duket se parimi i pafajësisë nuk ekziston më. Jam i pikëlluar kur thonë se e vrava Diegon”, përfundoi Leopoldo Luke.

PANORAMASPORT.AL

NDIQE LIVE "PANORAMA TV"