Nga politikanët te futbollistët e famshëm, si funksionon industria e seksit në Londër. I kontrolluar kryesisht nga bandat shqiptare

Panorama Sport | Lajmet e fundit nga bota e sportit

Postuar: Shtator 18, 2020 | 23:43


Nga politikanët te futbollistët e famshëm, si funksionon industria e seksit në Londër. I kontrolluar kryesisht nga bandat shqiptare

Gjithçka filloi me një takim rastësor me një burrë që ofroi diçka ‘ekstra’ pas një nate çmimesh. Gjatë një serie takimesh, ai tregoi një histori jashtëzakonshme të shtëpive publike të klasit të lartë që veprojnë në zonën ekskluzive të Mayfair të Londrës – duke shfrytëzuar gratë e reja si skllave seksi.

12

Gjatë një periudhe prej gjashtë muajsh, u zbuluan deri në 15 shtëpi në dhe përreth Mayfair, duke mësuar se si ato funksionojnë. Të gjitha ishin disa nga adresat më ekskluzive në vend, madje disa i përkisnin portofolit të pronave të kishës anglikane, fondit të dioqezës në Londër.

Kisha e Anglisë thotë se nuk kishte njohuri për këtë veprimtari dhe se ambientet ishin menaxhuar nga një agjent i pavarur qiradhënies dhe se tani këto shtëpi ishin bosh.

Në një nga shtëpitë, deri në dhjetë gra u ulën para gazetarit britanik  dhe pretenduan të ishin kolumbiane, italiane, portugeze por ishte e qartë që ato ishin kryesisht rumune.

Këto gra mund të bliheshin dhe shiteshin për 300 £ në orë dhe shërbyen klientelë që përfshinte futbollistë të famshëm, manjatë biznesi dhe disa politikanë të shquar.

Si funksionojnë?

Këto shtëpi kontrollohen nga bandat shqiptare dhe evropiane lindore operacionet e të cilave ishin jashtëzakonisht të sofistikuara. Secila shtëpi u mor me qira në internet për një kohë të shkurtër dhe ndryshohej rregullisht për të shmangur zbatimin e ligjit dhe zbulimin.

Duke përdorur numra të caktuar, ata informuan ‘drejtuesit’ lokalë për adresat nga të cilat veprojnë.

Dhe kështu ndërsa punëtoret dalin nga baret dhe klubet e natës, shoferët hidhen mbi ata, të cilët duken si shpenzues të mëdhenj.

Shoferët i marrin klientët dhe i çojnë në shtëpinë ku ata përballen me një përzgjedhje të grave dhe marrin më shumë pije dhe drogë.

Çfarë ndodh brenda?

Ata takohen nga një “dado” ose “zonjë” e këndshme dhe e dashur – nganjëherë një anëtar i familjes së një bande apo ndoshta edhe një ish-vajzë “që punon”.

Nëse gratë në ofertë nuk i pëlqejnë punëtorit, shoferi do t’i çojë në një shtëpi tjetër, do të jetë puna e tij që ta kthejë klientin më pas, sepse vetëm atëherë do të fitojë pjesën e tij financiare.

Përveç parave cash, përdoren edhe kartat e kreditit. Kërcënimi i ekspozimit ndaj shefave ose të dashurve më vonë do të thotë që gangsterët mund të vazhdojnë t’i “mjelin” gjatë pas vizitës së tyre.

“Klientët” ushqehen me drogë për t’i joshur ata të qëndrojnë dhe të shpenzojnë më shumë para.

Ajo që punëtori nuk e di sigurisht, është se këto gra në dukje ‘të pastra’ ose ‘të klasit të lartë’ nuk janë prostituta, por skllave.

Ata kanë çdo ditë kuota financiare për të përmbushur të vendosura nga bandat shqiptare.

Është ‘dadoja’ që merr fitimet e natës, paratë e të cilëve më pas shkojnë në biznese të ligjshme për t’i pastruar

Kush janë këto gra?

Ata janë kryesisht nga Evropa Lindore, nga disa nga pjesët më të varfra të vendeve të ish-bllokut sovjetik. Ndonjëherë gratë janë rekrutuar me premtimin për një punë. Ata bëhen të besojnë se investimi i bërë nga banda duhet të kthehet.

Borxhi i saj rritet në mënyrë eksponenciale derisa një borxh prej 8000 paund të bëhet 30,000. Më pas ata vihen në tregtinë e seksit duke i dhënë shumicën e fitimeve të tyre bandës dhe disa nuk mund të shkojnë fare tek familja e tyre.

Disa gra janë shitur në moshën nëntë apo dhjetë vjeç dhe të trajnuar në Rumani në apartamente të zymta që shërbejnë për vendasit. Ato janë pak të arsimuara. Pasi të bëhet 16 vjeç, ato trafikohen në Gjermani, Holandë ose Britani, ku ata mund të kryejnë “biznesin” e tyre legalisht. Vetëm Londra ka mbi 100,000 gra që punojnë në tregti.

Sipas shifrave ekskluzive tremujore nga Linja e Ndihmës për Skllavërinë Moderne, Rumania ka numrin më të lartë të regjistruar të viktimave të mundshme në Angli.

Këto gra, përkundër anonimitetit relativ të Londrës, nuk mund të largohen nga rrjeti. Ekziston një kërcënim shumë i vërtetë për familjet e tyre në shtëpi nëse shpëtojnë, shkruajnë mediat britanike.

A ka ndonjë arratisje?

Rreziku për sinjalizuesit dhe të mbijetuarit për të dalë përpara kërkon guxim të madh për shkak të kërcënimit për familjet e tyre në shtëpi.
Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama Sport" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA SPORT: https://www.facebook.com/groups/sportionline/

www.minuta90.com