Nga mungesa në Botëror te Italia aktuale, analiza e Roberto Mançinit: Futbolli është fat! Anglia, një nga skuadrat më të mira në botë

Panorama Sport | Lajmet e fundit nga sporti

Postuar: Shtator 23, 2022 | 23:51

Nga mungesa në Botëror te Italia aktuale, analiza e Roberto Mançinit: Futbolli është fat! Anglia, një nga skuadrat më të mira në botë

Trajneri i Italisë, Roberto Mançini, doli në konferencë për shtyp pas triumfit 1-0 në shtëpi ndaj Anglisë, ku bëri një analizë të detajuar të përballjes. Tekniku italian foli ndër të tjera edhe për problemet që skuadra ka hasur në të shkuarën, teksa ndër të tjera u shpreh:

6b0a0be9baafdb437b702bc5a26d95a7-39370-917o711o2121o1915z1620

“Kur fiton me Anglinë, kënaqësia nuk është asnjëherë e vogël, në këtë periudhë po vuajmë shumë dhe kjo na jep pak qetësi, kjo është e rëndësishme.

Prisja një paraqitje të mirë, e dija se do të ishte një ndeshje e vështirë sepse disa lojtarë nuk kanë as 30% të paraqitjeve të tyre dhe ata janë një ekip i mrekullueshëm, shpresoja t’i mposhtnim dhe mendoj se e bëmë me meritë.

Ne filluam sërish në qershor, pavarësisht se kemi marrë disa shuplaka. Kemi qenë gjithmonë në lojë në këtë grup të vështirë të Ligës së Kombeve, është e qartë se na duhen këto ndeshje, për të fituar dhe për t’u përmirësuar.

Futbolli është vërtet i çuditshëm. Për mendimin tim, Anglia është një nga skuadrat më të mira në botë dhe do të ketë një shans të mirë. Atëherë mendoj se nuk ka rëndësi fakti që ajo bie në Ligën B”.

Të gjithë kishin shpirtin e duhur, edhe mbrojtësit. Gnonto hyri dhe bëri shumë mirë, djemtë duhet t’i luajnë këto lojëra. Fryma është më e rëndësishme se sistemi i lojës që kemi fituar ditët e fundit, gjithsesi ai ka pasur një lojë mjaft proaktive. Imobile pati probleme ditën e fundit, nuk e rrezikuam, por mendoj se nuk është asgjë serioze, ai dëshiron të rikuperohet.

Ai ka cilësi të jashtëzakonshme teknike. Luan tani me Napolin dhe kjo vlen, nëse ai do të kishte 50 ndeshje në Champions League do të ishte më mire.

Nuk mendoj se e kemi hedhur veten, ndonjëherë futbolli përbëhet edhe nga fati. E fituam Europianin me penallti, e merituam ta fitonim por e fituam me penallti dhe futbolli është i përbërë edhe nga fati.  Ne nuk u kualifikuam në Botëror pas dy garash të fituara dhe të pafituara, sidomos në atë të Bazelit. Por sigurisht që kemi bërë gabime, është evidente dhe ka pasur disa vështirësi.  Besoj se pas Argjentinës skuadra ka treguar rritje të shkëlqyer. Sigurisht që sonte ishte një ndeshje e shkëlqyer edhe duke pasur parasysh kundërshtarin që kishim”, u shpreh Mançini ndër të tjera në konferencën për shtyp.

PANORAMASPORT.AL

NDIQE LIVE "PANORAMA TV"