Murinjo, fituesi serial që riktheu Romën në jetë!

Panorama Sport | Lajmet e fundit nga sporti

Postuar: Maj 26, 2022 | 9:57


Murinjo, fituesi serial që riktheu Romën në jetë!

Jose Mourinho ka arritje më të mëdha në karrierën e tij vezulluese si menaxher, por triumfi i Romës në Ligën e Konferencës së Evropës e përloti atë pasi “Special One” i dha klubit italian trofeun e parë të madh evropian.

MURINJO

Kompeticioni i kategorisë së tretë të Evropës për klube është përqeshur në disa pjesë, por për Mourinhon fitorja ndaj Feyenoord ishte po aq e rëndësishme sa dy triumfet e tij në Champions League me Porton në 2004 dhe Inter Milan në 2010.

Mourinho bëhet trajneri i parë që fiton të tre kompeticionet kryesore evropiane, pasi ka shënuar pesë fitore në pesë finale evropiane.

“Futbolli ka të bëjë me fitoren dhe Mourinho fiton”, tha ish-mesfushori i Manchester United, Owen Hargreaves në BT Sport.

“Ai është një fitues serial dhe ka sjellë në jetë këtë ekip të Romës”.

Mourinho sërish në skenë

Ky ishte trofeu i 26-të i karrierës menaxheriale të Mourinhos – 19 vjet pasi ai organizoi fitoren e Portos në Kupën Uefa në 2003.

Ai u shpall si trajner i Romës majin e kaluar dhe u ngarkua me ndërtimin e klubit pas një përfundimi zhgënjyes në vendin e shtatë në Serie A në 2020-21.

“Mourinho tha se nuk ishte pjesë e planit [për të fituar trofeun]. Plani ishte për të ndërtuar këtë ekip, ishte fillimi i projektit,” tha Joe Cole, i cili luajti nën Mourinhon te Chelsea.

Rrjedha e Romës në finale nuk ishte e gjitha e qetë, me italianët që u sulmuan pas një disfate të turpshme 6-1 nga Bodo/Glimt në fazën e grupeve tetorin e kaluar.

“Gjëja më e mirë në karrierën time është se, përveç Europa League me Manchester United, ta bëj atë me Porton,

Interin dhe Romën është shumë, shumë, shumë e veçantë”, tha Mourinho.

“Është një gjë të fitosh kur të gjithë e presin, kur ke bërë investime për të fituar, por është krejt tjetër të fitosh kur diçka ndihet e pavdekshme, që ndihet vërtet e veçantë.

“Kjo mbetet në historinë e Romës, por edhe timen. Më thanë se vetëm unë, Sir Alex [Ferguson] dhe Giovanni Trapattoni fituam trofe në tre dekada të ndryshme. Më bën të ndihem pak i vjetër, por është mirë për karrierën time.”

Mourinho ka krijuar një frymë dhe bashkim që e ka parë Romën të rikthehet dhe të sigurojë një trofe të parë për 14 vjet.

Puna e vështirë, sipas Cole, sapo ka filluar.

MURINJO

“Romanët kanë kaluar nëpër disa menaxherë, kanë humbur një drejtim dhe një identitet. Jose është i dashur në qytet, por ka një rrugë për të përshkruar,” shtoi ai.

“Këto skena tani, veçanërisht për djemtë që kanë kaluar në radhët e Romës – nuk mund të shkosh në atë qytet dhe të mos e ndjesh klubin.

“Futbolli është një fe atje dhe ata do të ndihen si heronj dhe do të mbahen mend, por ky është fillimi i rrugëtimit. Jose do të kthehet në zyrë, duke planifikuar nëse ata mund të shkojnë në Europa League dhe t’i afrohen titujve. ”

“Ai është më i miri”

SMOLLING ABRAHAM

Ky ishte trofeu i parë i Mourinhos që nga fitimi i Europa League me Manchester United në 2017.

Chris Smalling ishte pjesë e skuadrës së United që mposhti Ajax-in në Stokholm pesë vjet më parë dhe mbrojtësi 32-vjeçar bëri një paraqitje të mirë të ndeshjes për t’i siguruar Romës një trofe të parë që nga viti 2008.

“Edhe kur erdha për herë të parë te Roma tre vjet më parë, kishte shumë kohë që ata kishin fituar një trofe”, tha Smalling.

“Kështu që ne e dinim se sa shumë do të thoshte për të gjithë në Romë të fitonte diçka”.

Pas ndeshjes Smallin u rrëzua në fushë nga shoku i skuadrës dhe sulmuesi anglez Tammy Abraham.

“Ai është më i miri,” tha një Abraham i ngazëllyer përpara se t’i fuste një puthje Smallingut në faqen e tij.

I tillë ka qenë ndikimi i Abrahamit që kur iu bashkua Romës nga Chelsea për 34 milionë paund gushtin e kaluar, saqë ai përfundoi sezonin e tij të parë në Itali me 27 gola, një trofe evropian dhe një vend në skuadrën angleze të Gareth Southgate.

“Një gjë që thashë kur erdha ishte se do ta ndihmoja ekipin tim të shkonte në finale dhe të fitonte një trofe në sezonin tim të parë. Merita i shkon shokëve të mi të skuadrës për paraqitjet e shkëlqyera” tha Abraham./ BBC, përshtati Gazeta Shqiptare

PANORAMASPORT.AL