Merret vendimi zyrtar, ja kur do të zhvillohen Lojërat Olimpike

Panorama Sport | Lajmet e fundit nga bota e sportit

Postuar: Mars 30, 2020 | 16:50


Merret vendimi zyrtar, ja kur do të zhvillohen Lojërat Olimpike

Lojërat Olimpike të vitit të ardhshëm në Tokio tani do të hapen zyrtarisht më 23 korrik 2021 – 364 ditë më vonë se sa ishte planifikuar – në mënyrë që t’u japin organizatorëve kohën maksimale të nevojshme për t’u përgatitur pas ndërprerjes së shkaktuar nga pandemia Covid-19.

LOJRAT OLIMPIKE

Vendimi u konfirmua nga Komiteti Olimpik Ndërkombëtar (IOC) pas një telefonate-konferencë midis presidentit të saj, Thomas Bach dhe federatave ndërkombëtare të sporteve, të hënën.  Bach u dha atyre një zgjedhje date midis 23 korrik – 8 gushtit 2021 përpara se t’i pyeste federatat për një shfaqje mbështetjeje e cila ishte unanime. Në një deklaratë, IOC tha që ri-caktimi i lojërave në korrikun e ardhshëm do t’i mbante problemet në kalendarin sportiv ndërkombëtar, në minimum.

“Këto data të reja u japin autoriteteve shëndetësore dhe të gjithë të përfshirë në organizimin e Lojërave kohën maksimale për t’u marrë me peisazhin që ndryshon vazhdimisht dhe përçarjen e shkaktuar nga pandemia COVID-19”, thuhet në deklaratë. “Për më tepër, do të ofrojnë kohë të mjaftueshme për të përfunduar procesin e kualifikimit. Do të zbatohen të njëjtat masa siç është planifikuar për vitin 2020”. Bach, ndërkohë, premtoi se IOC dhe organizatorët e Tokios do ta zotëronin këtë sfidë të paprecedente.

Atletika Botërore iu përgjigj lajmeve duke konfirmuar menjëherë se kishte planifikuar të transferonte kampionatet botërore të “Eugene 2021” me një vit.

“Të gjithë duhet të jenë fleksibël dhe kompromentë dhe për këtë qëllim ne tani po punojmë me organizatorët e Kampionatit Botëror të Atletikës në Oregon për data të reja në 2022 për Kampionatin tonë Botëror të Atletikës”, thuhet në një deklaratë. “Ne jemi gjithashtu në diskutime me Federatën e Lojërave ‘Commonwealth’ dhe Kampionatin Evropian”.

Ndërkohë organizatorët e Tokios kanë konfirmuar se biletat për Lojërat e këtij viti do të mbeten të vlefshme në vitin 2021, dhe një kthim i plotë do t’i jepej secilit që nuk mund të marrë pjesë më. Ata konfirmuan gjithashtu se Paraolimpiket do të rishikohen nga 24 gushti në 5 shtator. Japonia zyrtarisht po shpenzon 12.6 miliardë dollarë për të organizuar Olimpiket megjithëse një zyrë auditimi e qeverisë japoneze thotë se kostot janë dyfish më të mëdha.

PANORAMASPORT.AL
Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama Sport" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA SPORT: https://www.facebook.com/groups/sportionline/

www.minuta90.com