Merkato e dimrit/ Ja transferimet e kryera në Superiore

Panorama Sport | Gazeta me e shitur sportive ne vend

Postuar: Shkurt 2, 2016 | 12:00

Merkato e dimrit/ Ja transferimet e kryera në Superiore

Kosovarë dhe brazilianë pa… fund

Një merkato e orientuar në Amerikën Latine dhe Kosovë. Shumica e skuadrave të Kategorisë Superiore ka “peshkuar” lojtarë brazilianë, argjentinas, uruguaianë dhe kosovarë.

torasa

Një trend i ri që u konfirmua më së shumti në këtë merkato dimri.

Kampionati i Kosovës po bëhet gjithnjë e më tepër “gjah” për skuadrat shqiptare, teksa arsyeja kryesore është se lojtarët e “Raifaisen Superligës” vlejnë më pak se të huajt dhe, për më tepër, përshtaten shpejt në Shqipëri. 11 kosovarë u zyrtarizuan në këtë merkato në ekipet e Superiores, ndërsa e veçanta ishte se, për herë të parë, do të luajnë në Vlorë dy uruguaianë.

Transferimet e kryera gjatë merkatos së janarit në kampionatin Shqiptar. 

SKËNDERBEU

Afrime: Valmir Nafiu, Renato Karlos, Sebino Plaku, Nuredin Orelesi, Valdrin Rashica, Angel Orue, Xhejms Adeniji;

Largime: Ventsislav Hristov, Peter Olainka, Bernard Berisha, Bujar Shabani, Zhair Veiga, Ademir Soza;

PARTIZANI

Afrime: Sodiq Atanda, Ylber Ramadani, Jurgen Vatnikaj, Filipe Gomes, Emiljano Vila, Mario Dajsinani, Agustin Torasa, Franc Veliu, Federiko Haberkorn;

Largime: Sebino Plaku, Jovan Nikoliç, Emanuele Morini, Endri Vrapi, Dorian Bylykbashi, Bledar Vashaku, Alsid Tafili;

KUKËSI

Afrime: Izair Emini, Uilliam Da Silva, Mergent Sulmata, Matija Dvornekoviç, Nertil Ferraj, Eni Imami, Marvin Turtulli, Arbër Mone, Mario Morina, Mario Mijatoviç, Lapidar Lladrovci, Resul Kastrati;

Largime: Franc Veliu, Xheferson Françisko, Mateus Lima, Leomir Kruz, Kostandin Ndoni, Renaldo Rama, Egladin Dhima, Klaudio Çema;

TIRANA

Afrime: Hugo Almeida, Aleks Uillian, Endrit Idrizaj, Ilir Avdyli, Enriko Papa;

Largime: Gilberto Fortunato, Martin Kavdanski, Stivi Frashëri, Florian Kadriu, David Domgjoni; LAÇI

Afrime: Enco Malindi, Regi Lushkja, Albi Dosti, Ademir Soza, Festim Krasniqi; Largime: Edison Ndreca, Mikelanxhelo Bardhi, Agim Sherifi, Andi Iseni, Alban Rexhepi, Agim Meto, Arsid Kruja, Xhejms Adeniji;

FLAMURTARI

Afrime: Danilo Alvesh, Lukas Martins, Zhoao Da Silva, Dardan Qerkini, Ignacio Nikolini, Besnik Krasniqi, Ilir Berisha, Pablo Lakoste, Kristi Marku;

Largime: Bedi Buval, Peter Trap, Nderim Nexhipi, Georgi Popkhadze, Bachana Tskhadadze, Mario Morina, Ivan Fushtar, Nijaz Lena, Valdo Zeqaj, Dejvi Bregu;

VLLAZNIA

Afrime: Endri Vrapi, Bekim Erkoçeviç, Alsid Tafili, Arenc Dibra, Ronaldo Rudoviç;

Largime: Adnan Haxhaj, Kreshnik Lushtaku, Santiago Daniel Martinez, Mohamad Kdouh, Darko Paviçeviç, Semir Haxhibuliç, Sebastian Soza, Ergi Borshi, Dritmir Beci;

TEUTA

Afrime: Florian Kadriu, Nijaz Lena, Xhonatan Bernardo Mariano, Jildemar Dias;

Largime: Viktor Kuka, Nertil Ferraj, Meglid Mihani, Resul Kastrati;

BYLISI

Afrime: Julian Brahja, Samir Sahiti, Mikel Kaloshi, Albi Alla (huazim nga Skënderbeu), Dushko Dukiç, Stivi Frashëri, Bruno Lipi, Juan Manuel Varea, Solomonson Izuçuku;

Largime: Abdelaje Diakite, Bekim Kuli, Ronaille Kalheira, Serxhio Gjonbrati, Enriko Papa;

TËRBUNI

Afrime: Klajdi Kuka, Andrea Kule, Endri Lala, Martin Dedyn, Ergi Borshi, Dritmir Beci, Rodrigo Vidal, Aleksei Larin, Klaudio Çema, Aleksandar Tasiç, Ivan Jovanoviç, Adeshina Rasak, Uilker Pereira;

Largime: Julian Brahja, Ervin Rexha, Julian Gërxho, Roland Peqini, Gentjan Manuka, Enco Malindi, Arbër Dhrami, Borko Milenkoviç, Jurgen Vatnikaj, Mergent Sulmataj, Abel Gebor, Arbër Mone, Elvin Ujka;


www.minuta90.com