Luis Hemilton habit me deklaratën e tij: Mbështes martesat e të njëjtës gjini, dashuria është…

Panorama Sport | Lajmet e fundit nga sporti

Postuar: Mars 19, 2021 | 16:25


Luis Hemilton habit me deklaratën e tij: Mbështes martesat e të njëjtës gjini, dashuria është…

Kampioni i garave me makina Formula 1, Luis Hemilton ka postuar një foto në rrjetet sociale duke shkruar një mesazh mbi martesat e të njëjtës gjini, teksa ai mbështet këtë kauze duke e cilësuar si një “absurditet që njeriu të paragjykohet dhe diskriminohet në bazë të personit që ata duan”.

Hamilton

Postimi i britanikut erdhi mbas vendimi që Kisha Katolike në Vatikan, doli me një deklaratë zyrtare ku i cilësuan “martesat homoseksuale si mëkat dhe nuk mund ti bekojnë ato”. Piloti 36-vjeçar shpërndau një postim të këngëtarit anglez, Elton Xhon, i cili u shpreh i prekur nga vendimi i Kishës Katolike në Vatikan duke dalë në mbështetje të kauzës.

“Është e papranueshme që në këtë kohë dhe epokë, çdokush duhet të përballet me paragjykime ose diskriminim bazuar në personin që ata duan, veçanërisht në emër të Zotit që na u tha na do të gjithëve në mënyrë të barabartë.

“Është tepër e trishtueshme që shumë tani do të ndiejnë se duhet të zgjedhin midis besimit të tyre dhe të qenit vetja e tyre e vërtetë, dhe unë dua që ndjekësit e mi të dinë se unë qëndroj me ju dhe ju mbështes, dhe ju meritoni lumturi.

“Dashuria është dashuri, mos lejoni askënd t’ju thotë ndryshe”.

hamiltonnnn

 

PANORAMASPORT.AL

 


Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama Sport" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA SPORT: https://www.facebook.com/groups/sportionline/