Lista e 10 lojtarëve më të paguar në botë, 3 luajnë në Kinë (FOTO)

Panorama Sport | Gazeta me e madhe sportive ne vend

Postuar: Korrik 11, 2016 | 22:44

Lista e 10 lojtarëve më të paguar në botë, 3 luajnë në Kinë (FOTO)

Kina po tërheq gjithmonë e më shumë interesin e lojtarëve të njohur në botë dhe një nga arsyet se përse preferojnë të lënë kampionatet e tyre të njohura, duket se janë milionat e eurove që përfotojnë.

graziano-pelle-italy_3476596

I fundit që iu bashkua listës së njohur të futbollistëve në Kinë është sulmuesi i Kombëtares italine, Graciano Pele. Zyrtarizimi i tij nga Southamton drejt Shandong Luneng u bë sot për 40 milionë euro, për dy vite e gjysmë.

Pak javë më parë në Kinë firmosi edhe Hulk për një përfitm vjetor prej 20 milionë eurosh, shumë e cila i afrohet Kristiano Ronaldos te Reali i Madridid.

Një listë e publikuar së fundmi nga “Gazzetta dello Sport”, rendit 10 lojtarët më të paguar në botë.

Ronaldo-70-1024x637

1. Ronaldo: 21 milionë

Messi-4

2.Mesi: 20 milionë

Hulk

3.Hulk: 20 milionë (Luan në Kinë)

neymar-2

4.Nejmar: 19 milionë

Ibrahimovic-66-1024x653

5.Ibrahimoviç: 16 milionë

Pelle-11

6.Pele: 16 milionë (Sot është zyrtarizuar në Kinë)

TURIN, ITALY - FEBRUARY 23: Thomas Muller (R) of FC Bayern Muenchen celebrates after scoring the opening goal during the UEFA Champions League Round of 16 first leg match between Juventus and FC Bayern Muenchen at Juventus Arena on February 23, 2016 in Turin, Italy. (Photo by Marco Luzzani/Getty Images)

7.Myler: 13.5 milionë

Lavezzi-2-1024x683

8. Laveci: 13 milionë

Martinez-13

9.Martinez: 12.5 milionë

Thiago-Silva-7

10.Tiago Silva: 12 milionë

www.minuta90.com