LIGA E KONFERENCËS/ Fiorentina e përmbys në pjesën e dytë, Bazeli i shqiptarëve kalon me penallti

Postuar: Mars 16, 2023 | 19:52

Fiorentina ka kaluar në turin tjetër të Ligës së Konferencës falë një fitoreje bindëse 4-1 ndaj Sivaspor në Turqi, ku vuajti më pak se në ndeshjen në shtëpi që e kishte fituar me rezultatin 1-0.

conference konference

Edhe pse vendasit shënuan golin e avantazhit me Jeshilurt, duke barazuar përkohësisht sfidën, Kabral në fundin e pjesës së parë vendosi barazinë. Milenkoviç ktheu përsëri përpara italianët, ndërsa më pas autogoli i Gutas dhe në fund rrjeta e tundur nga Kastrovili, bënë që Fiorentina t’i gëzohej kalimit në fazën tjetër të turneut.

Të njejtën gjë bëri edhe Leç Poznan, që fitoi 3-0 në transfertë. Ndërsa ndeshja mes Slovan Bratislava dhe Bazel u mbyll 2-2, duke bërë që sfida të shkonte në kohët shtesë ku nuk kishte gola të tjerë. Ndaj kualifikimi u mbyll me penallti, ku zviceranët shënuan 4 kundrejt 1 të vendasve për të vazhduar më tej.

REZULTATET

Djurgarden-Leç Poznan 0-3 (0-2)
77′ Marshvinski, 90’+1′ Kvekveskiri, 90’+2′ Skoras

Sivaspor-Fiorentina 1-4 (0-1)
35′ Jeshiljurt / 44′ Kabral, 62′ Milenkoviç, 78′ (ag) Gutas, 89′ Kastrovili

Slovan Bratislava-Bazel 2-2 (2-2)  *1-4 me penallti
12′ Abubakari, 18′ Kuçka / 53′ Kalafiori, 90’+3′ Amduni

Djurgarden-Leç Poznan (0-2)