Vetëm 0,7 litra karburant përjashtojnë Fetel dhe i heqin podiumin në Hungari

Panorama Sport | Lajmet e fundit nga sporti

Postuar: Gusht 1, 2021 | 23:04


Vetëm 0,7 litra karburant përjashtojnë Fetel dhe i heqin podiumin në Hungari

Sebastian Fetel ka marrë një goditje të rëndë sot, teksa i është hequr vendi i dytë në Çmimin e Madh të Hungarisë në Formula 1. Gjithçka, për vetëm 0,7 litra karburant.

fetle

Piloti gjerman bëri një garë shumë të mirë dhe me meritë shkoi deri në vendin e dytë, duke luftuar shpesh edhe për kreun që i shkoi Sebastian Okon. Por në fund të garës, ai ndali makinën në pistë duke mos arritur ta çonte deri në bokse, pasi i mungonte karburanti.

Sipas rregullores, në çdo makinë duhet të ketë të paktën një litër karburant rezervë që të kontrollohet nga komisarët e pistës. Por Fetel kishte vetëm 0,3 litra ne njëvendshen e tij dhe kjo bëri që ndaj tij të hapej procedim. Në darkë, organizatorët vendosën që Fetel të skualifikohet dhe kështu ka ndryshuar renditja e garës, me vendin e dytë që i ka shkuar Hemilton dhe me të tretin që i shkoi Sainz të Ferrarit.

PANORAMASPORT.AL


Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama Sport" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA SPORT: https://www.facebook.com/groups/sportionline/