Kthehet “Ivani i Tmerrshëm”, Spaleti është i detyruar që ta aktivizojë titullar

Panorama Sport | Gazeta me e madhe sportive ne vend

Postuar: Gusht 23, 2018 | 11:37

Kthehet “Ivani i Tmerrshëm”, Spaleti është i detyruar që ta aktivizojë titullar

Ka lojtarë të rëndë sishëm, por edhe lojtarë thelbësorë. Luçiano Spaleti nuk do ta pranojë kurrë këtë gjë, por Ivan Perisiç është nga ata lojtarë që futen në kategorinë e dytë. “Gazzeta Dello Sport” nënvizon edhe një herë rolin vendimtar që ka kroati në skuadrën e Interit, i cili është kandidat për një fanellë titullari kundër Torinos. Edhe pse jo në formën më të mirë fizike, skuadra ka nevojë për të në fushën e lojës. Lodhja e Botërorit dhe rikthimi në skuadër në 10 gusht bënë që Luçiano Spaleti të mos e zbriste si titullar në ndeshjen debutuese të sezonit ndaj Sasuolos.

ivan perisic

Pritet titullar- Por pas asaj humbjeje në start, tani është e paimagjinueshme që Interi të luajë pa numrin 44 në ndeshjen e dytë kundër Torinos. Sepse janë pikërisht numrat për ta shpjeguar impaktin që ka kroati në lojën e zikaltërve. Me të në fushë si titullar, Interi ka fituar 48 ndeshje nga 94 të luajtura në kampionat, 51% të tyre. Që nga koha kur ai ka veshur fanellën e 18 herë kampionëve të Italisë është lojtari që ka dhënë më shumë asiste, 23 të tillë në Serinë A.

Të paktën 5 më shumë sesa çdo lojtar tjetër në Serinë A në këtë periudhë. Por ai është gjithashtu është futbollisti më i aktivizuar në skuadër, 108 herë. Nuk mjaftojnë? Atëherë do të kalojmë te golat e shënuar, edhe pse ky aspekt nuk është pika më e fortë e kroatit. Ai kontestohet shpesh që humbet shumë raste përballë portës kundërshtare, por që nga momenti kur është pjesë e Interit vetëm Mauro Ikardi ka shënuar më shumë. Kapiteni ka 69 gola, ndërsa “Ivani i Tmerrshëm” ka arritur të shënojë 29 të tillë.

Spaleti dhe Perisic

Luçiano Spaleti tha në fillimin e sezonit se Ivan Perisiç është lojtari i vetëm në Serinë A që mund të krahasohet me Ronaldon në aspektin fizik. Tani është radha e kroatit që ta vërtetojë këtë gjë. Interi ka nevojë më shumë se kurrë për të marrë fitoren.

Tifozët- Nuk do të jetë vetëm ai “arma” e Spaletit kundër Torinos. Sepse në “San Siro” do të jenë mbi 60 mijë zemra zikaltër që do të mbështesin skuadrën në ndeshjen e parë në shtëpi. Humbja ndaj Sasuolos nuk e zbeh pasionin. Në Milano janë të sigurt se ky është viti i tyre, pavarësisht problemeve në fillim. Janë të bindur te forca e skuadrës dhe të vetëdijshëm që ekipi është më i kompletuar sesa një vit më parë.

Përgatiti: GENTJAN ALINANI

www.minuta90.com