Kontratat e lojtarëve, transferimet dhe licencimet e klubeve, zbulohen vendimet e UEFA-s

Panorama Sport | Lajmet e fundit nga bota e sportit

Postuar: Prill 1, 2020 | 18:54


Kontratat e lojtarëve, transferimet dhe licencimet e klubeve, zbulohen vendimet e UEFA-s

U zhvillua ditën e sotme video-konferenca me pjesëmarrjen e Sekretarëve të Përgjithshëm të 55 federatave anëtare të UEFA-s. Në këtë mbledhje drejtuesit e federatave u njohën me punën e kryer nga grupet e punës në lidhje me opsionet dhe datat e mundshme të rifillimit të aktiviteteve kombëtare dhe të gjitha ndeshjeve ndërkombëtare nga Ekipet A, U-21, U-19, U-17 femra dhe meshkuj.

Ilir-Shulku

Gjatë bisedës së sekretarit të përgjithshëm të FSHF-së, Ilir Shulku, me homologët e tij të UEFA-s, një tjetër çështje e rëndësishme e diskutuar ishte ajo e kontratave të lojtarëve, afatet e periudhave të transferimeve si dhe afatet e licensimit të klubeve për kompeticionet kombëtare dhe ato europiane. Komiteti Ekzekutiv i UEFA mori një seri vendimesh, si më poshtë:

Të gjitha ndeshjet e ekipeve kombëtare, për meshkuj dhe femra që duhet të luhen në qershor të vitit 2020, shtyhen deri në njoftimin e mëtejshëm. Kjo përfshin ndeshjet play-off për UEFA EURO 2020 dhe ndeshjet kualifikuese për EURO 2021 të UEFA për Femra.

ë gjitha ndeshjet e tjera të garave të UEFA-s, përfshirë edhe ndeshjet e miqësore ndërkombëtare, mbeten të shtyhen deri në njoftimin e mëtejshëm.

Garat e ekipeve kombëtare të rinjve:

1- Kampionati Europian U-17, i planifikuar për maj 2020, anulohet.

2- Kampionati Europian U-19, i planifikuar për korrik 2020, është anuluar.

3- Kampionati Europian U-17 Femra U-17, i planifikuar për majin e vitit 2020 shtyhet deri në njoftimin e mëtejshëm.

4- Kampionati Europian U-19 Femra, i planifikuar për korrikun e vitit 2020, shtyhet deri në njoftimin e mëtejshëm.

5- Finalja e UEFA-s Champions League (Futsallë), e planifikuar për prillin e vitit 2020, shtyhet deri në njoftimin e mëtejshëm.

6- Afatet e lidhura me të gjitha garat e klubeve 2020/21, shtyhen deri në njoftimin e mëtejshëm, veçanërisht në lidhje me procesin e pranimit dhe regjistrimin e lojtarëve. UEFA do të përcaktojë afate të reja në kohën e duhur.

Për licencimin e klubit dhe çështjet e lojërave të ndershme:

1- Komiteti Ekzekutiv përsëriti angazhimin e tij të plotë për licencimin e klubeve dhe lojën e ndershme financiare dhe ranë dakord që rrethanat aktuale të jashtëzakonshme kërkojnë disa ndërhyrje specifike për të lehtësuar punën e shoqatave anëtare dhe klubeve.

2- Mbështet propozimin për t’i dhënë shoqatave anëtare më shumë kohë për të përfunduar procesin e licencimit të klubit, derisa procesi i pranimit për garat e klubeve të UEFA-s të sezonit të ardhshëm të jetë ripërcaktuar.

3- Si rezultat i pasigurisë në rritje të krijuar nga ngjarjet e vazhdueshme të jashtëzakonshme, Komiteti Ekzekutiv vendosi gjithashtu të pezullojë dispozitat e licencimit të klubeve që kanë të bëjnë me përgatitjen dhe vlerësimin e informacionit financiar të klubeve në të ardhmen. Ky vendim zbatohet ekskluzivisht për pjesëmarrje në garat e klubit 2020/21.

NJOFTIMI NË FAQEN ZYRTARE TË UEFA-S

PANORAMASPORT.AL
Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama Sport" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA SPORT: https://www.facebook.com/groups/sportionline/

www.minuta90.com