Kategoria Superiore uli siparin, ja të gjitha verdiktet e sezonit 2017-2018

Panorama Sport | Gazeta me e madhe sportive ne vend

Postuar: Maj 25, 2018 | 19:56

Kategoria Superiore uli siparin, ja të gjitha verdiktet e sezonit 2017-2018

Kategoria Superiore uli siparin ditën e mërkurë, dhe Skënderbeu u shpall kampion për herë të 8-të në histori, ndërsa një kategori më poshtë, zbritën Vllaznia dhe Lushnja. Por, Panorama Sport ju sjell verdiktet e plota të këtij edicioni, nga ekipet në Champions, Europa League, apo edhe ndeshjet e para.

Kategoria-Superiore-2018

EKIPI KAMPION
– Skënderbeu
Zbresin nga kategoria
– Vllaznia dhe Lushnja
Ngjiten në Superiore
– Tirana dhe Kastrioti
EKIPET E KUALIFIKUARA NË EUROPË
Liga e Kampioneve
– Kukësi (turi i parë)
Liga e Europës
– Luftëtari, Laçi,
Partizani (turi i parë)
NËSE KAS PEZULLON VENDIMIN PËR SKËNDERBEUN
Liga e Kampioneve
– Skënderbeu (turi i parë)
Liga e Europës
– Kukësi, Luftëtari, Laçi
(turi i parë)
* Laçi e ka mbyllur kampionatin në vendin e katërt dhe sido që të shkojë finalja e Kupës, është automatikisht në Europë. Sipas rregullores së FSHFsë, nëse klubi i shpallur kampion i Kategorisë Superiore fiton njëkohësisht
edhe Kupën e Shqipërisë, atëherë klubi i renditur në vendin e katërt në klasifikimin përfundimtar do të marrë pjesë në turin e parë eliminator të Ligës së Europës;
AXHENDA E KUPAVE TË EUROPËS LIGA E KAMPIONEVE
SHORTI
(19 qershor)
TURI I PARË
Ndeshjet e para
(10-11 korrik)
Ndeshjet e kthimit
(17-18 korrik)
LIGA E EUROPËS
SHORTI
(19 qershor)
TURI I PARË
NDESHJET E PARA
(12 KORRIK)
NDESHJET E KTHIMIT
(19 KORRIK)

www.minuta90.com