Jo vetëm Interi, sheiku i Njukasëllit interesohet dhe për klubin e njohur italian

Panorama Sport | Lajmet e fundit nga sporti

Postuar: Nëntor 19, 2021 | 14:45


Jo vetëm Interi, sheiku i Njukasëllit interesohet dhe për klubin e njohur italian

Sheikët e ri të Njukasëllit, nuk kanë synim blerjen vetëm të Interit, por tani më kanë hyrë në garë edhe për blerjen e aksioneve të Fiorentinës.

fiorentina

Këtë lajm e ka publikuar fillimisht eksperti i merkatos i cili është dhe njëkohësisht gazetar sportiv, Alfredo Pedula i cili ka deklaruar se fondi “PIF” nga Arabia Saudite që ka mazhorancën e aksioneve të Njukasëllit është e interesuar për klubin vjollcë duke bërë kështu blerjen e dytë të një skuadre në Europë, pas bardhezinjve në Premier Ligë.

Fondi “PIF”, i drejtuar nga Princi i Kurorës Saudite, Mohamad Bin Salman, ka bërë shumë bujë javët e fundit.

“PIF” quhet Fondi i Investimeve Publike dhe ka asete me vlerë 430 miliardë dollarë, duke përfshirë pronat kryesore në marka të ndryshme, nga Pinterest tek Starbucks tek Uber, ka disa kompani që shohin gjithashtu mbështetjen e saj.

PANORAMASPORT.AL