Industria “e çmendur” e futbollit, UEFA mbush arkat e klubeve në Champions League

Panorama Sport | Gazeta me e madhe sportive ne vend

Postuar: Gusht 22, 2018 | 19:00

Industria “e çmendur” e futbollit, UEFA mbush arkat e klubeve në Champions League

Duket se industria e futbollit është një nga industritë më fitimprurëse në botë. Asnjëherë nuk kemi dëgjuar për ndonjë krizë që prek futbollin. Kështu UEFA do të rrisë me 1.95 miliardë euro ardhurat për 3 vitet e ardhshme.

champions-1

Në total Qeveria Europiane e Futbollit për Champions-in dhe Eruopa Ligën do të japë 3.25 miliardë euro. Të ardhurat do të ndahen në bazë të katër kritereve bazë: 1.30% do jenë nga rezultatet, 1.30% nga renditja ndër vite, 3.25% nga pjesëmarrja dhe 4.15% nga vlera e tregut.

rezultate

www.minuta90.com