Futbolli në zi, ndërron jetë gazetari i njohur sportiv

Panorama Sport | Gazeta me e shitur sportive ne vend

Postuar: Shkurt 9, 2018 | 15:26

Futbolli në zi, ndërron jetë gazetari i njohur sportiv

Një lajm i hidhur ka prekur botën e futbollit në Kosovë. Është ndarë nga jeta në moshën 62-vjeçarë gazetari i njohur sportive, Agim Binaku.

Bunaku

Binaku ndëroi jetë nga një sëmundje e rëndë. Ai ka punuar si një redactor përgjegjës i sportit në RTV21. Agim Binaku u ndëruar në Tiranë me çmimin mbarkombëtar të gazetarisë sportive “Anton Mazreku” si dhe u nderua me një sëri mirnjohjesh për punën e tij në gazetarinë sportive.

Në vitet ‘70 dhe ‘80 punoi në Radio Prishtinë, duke drejtuar emisionin e popullarizuar “Pasditja argëtuese sportive” në epokën e artë të sportistëve kosovarë.

Në vitet 90-të ishte themelues dhe kryeredaktor i revistave të para sportive në Kosovë “ Reflekset sportive” dhe “Top Sporti


www.minuta90.com